Tarihi Ebubekir Camisi, yenileniyor

Yatağan ilçesindeki tarihi Ebubekir Camisi, yaklaşık 1 milyon liraya yenileniyor. Yatağan Kaymakamı ve Belediye Başkanı, yenileme çalışmalarını yerinde inceleyerek bilgi aldı.

Tarihi Ebubekir Camisi, yenileniyor

Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından yenilenen Akyol Mahallesi’ndeki tarihi Ahi Sinan Camisi olarak da bilinen Ebubekir Camisi’ndeki çalışmalar sürüyor. Yaklaşık 1 milyon liralık bütçeyle yenilenen caminin yenileme çalışmalarının 3 Şubat 2020 yılında tamamlanması planlanıyor. İlçenin en eski camilerinden biri olan caminin yenilenmesiyle, yeniden hizmete açılacak.

Yüklenici firma tarafından gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceleyen Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, İlçe Müftüsü Durmuş Ali Çetmi, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin ve AK Parti İl Başkan Yardımcısı Can Çimen, çalışmalar hakkında yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldılar.

Kaymakam Çiçek, burada yaptığı açıklamada, “İlçemizin önemli değerlerinden olan tarihi Ebubekir Camisi’nin yenilenme çalışmaları sürüyor. Valiliğimiz tarafından gerçekleştirilen yenilenme çalışmalarının tamamlanmasıyla vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam edecektir. Bu yatırımın ilçemize kazandırılmasında emeği geçen başta Valimiz Esengül Civelek olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Toksöz ise, “Caminin yapılış yılı olarak caminin girişindeki kitabede 1889 yılı olarak belirtilse de caminin daha önceki dönemlerde yapıldığı tahmin edilmektedir. Cami 1889 yılının ardından 1951 yılında da yenilenmiştir. Öte yandan caminin bahçesinde Ahi Ebubekir ve ailesinin de mezarları yer almaktadır. İlçemizin önemli tarihi yerlerinden biri olan Ebubekir Camisi’nin yenilenmesinden dolayı çok mutluyuz” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68