Tarihi “Karaca Ahmet Camisi” için destek istiyorlar

Yatağan ilçesine bağlı Bencik Mahallesi’ndeki tarihi “Karaca Ahmet Camisi”nin tekrardan ibadete açılabilmesi için hayırseverlerin desteği bekleniyor.

Tarihi “Karaca Ahmet Camisi” için destek istiyorlar
 Bencik Mahallesi’nin merkezinde bulunan ve yapıldığı tarih bilinmeyen eski adıyla “Karaca Ahmet Camisi”, gerekli yenileme çalışmalarının yapılamaması nedeniyle 2004 yılında ibadete kapatıldı ve mahalle halkı ibadetlerini yeni yapılan camide yapmaya başladı.

Tarihi caminin atıl halde durmasını istemeyen ve tekrardan ibadete açılması isteyen Bencik Camii Yaptırma, Onarma ve Yaşatma Derneği ile Bencik Muhtarlığı, kendi imkanlarıyla ve vatandaşların destekleriyle camideki yenileme çalışmalarına başladı.

Camide yapılan çalışmalarda çatını ve duvar sıvalarının söküldüğünü aktaran Bencik Camii Yaptırma, Onarma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Kemal Varlı, cami bahçesinde 1200’lü yıllarda yaşayan Seyit İbrahim Efendi’ye ait mezarın da olduğunu söyledi.

Caminin Ayşe Hanım tarafından yapıldığının bilindiğini kaydeden Varlı, “Caminin tekrar ibadete açılması için gerekli girişimlerde bulunduk. İlgili kurumlarla da görüşerek fikir alışverişinde bulunduk. Elimizden gelen gayreti göstererek, camideki yenileme çalışmasını tamamlamak istiyoruz” diye konuştu.

Mahalle Muhtarı Fahri Şafak ise, “Cami yaptırmak zahmetli bir iş. Hele ki eski bir camiyi yenilemek daha da zor. Büyük bir bütçe gerekiyor. Bunun için de hayırseverlerimizin desteğini bekliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2016, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95