Tarihi Kentte Tarihi Tiyatro

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü, Yatağan Belediyesi, Yatağan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ortaokulu ve Muğla Müze Müdürlüğü’nün hazırladığı "Geçmişini Bilmeyen Geleceğini Bilemez, Öyleyse Tarihle Öğret" adlı proje kapsamında düzenlenen "Archetory Festivali" dün renkli görüntülere sahne oldu. Sabah saatlerinde düzenlenen Gladyatör Akhilleus Koşusu’na çok sayıda öğrenci katılırken, Stratonikeia Antik Kenti efsanelerini konu edinen tiyatro büyük beğeni topladı.

Tarihi Kentte Tarihi Tiyatro
 "Geçmişini Bilmeyen Geleceğini Bilemez, Öyleyse Tarihle Öğret" adlı Comenius Bölgesel Ortaklık Projesi kapsamında Stratonikeia Antik Kenti’nde düzenlenen  "Archetory Festivali"  dün de birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. 
Festival kapsamında dün sabah saat 10:00’da Yatağan’da eğitim gören öğrencilerin katılımıyla  düzenlenen Gladyatör Akhilleus Koşusu büyük ilgi görürken, öğleden sonra sahnelenen tiyatro gösterisinde ise Stratonikeia Antik Kenti efsaneleri konu alındı. 
Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencileri tarafından sahnelenen tiyatro oyununu Comenius Bölgesel Ortaklık Projesi ortakları olan Yatağan Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Okulu, Muğla Müze Müdürlüğü ve Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri  ile çok sayıda kişi izledi. 
Tiyatro gösterisinin ardından yapılan açıklamalarda ise; “Dünyanın en büyük mermer antik kenti olmasıyla eşi benzeri bulunmayan Stratonikeia 3 medeniyetin izlerini de barındırmasıyla dikkat çekiyor. Binlerce yıllık geçmişi olan Stratonikeia aynı zamanda pek çok kişiye ve efsaneye de ev sahipliği yaptı. Tiyatro gösterisinin amacı tarihi yaşanmış hikayelerle dolu olan Stratonikeia’yı en iyi şekilde anlatabilmek” denildi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2013, 19:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Levent Ergenç
Levent Ergenç - 6 yıl Önce

itü'de istanbul,arkeolojik müzik aletleri ve sunumu yapan bir bölüm var.onlarinda katkilarini alip pre-historia grubu oluşturlabilir.eskimeyen jazz gitarist olarak katkılarım da olur.

SIRADAKİ HABER