Tartışmalı maden araması durduruldu!

Türkiye'de dağların zirvesindeki gibi yaylalara benzemeyen, düz arazide bulunma özelliği ile dünyaca ünlü olan Muğla'nın Karabağlar Yaylası'ndaki tartışmalı taş kömürü arama çalışması durduruldu.

Tartışmalı maden araması durduruldu!

Düz arazide bulunma özelliği ile dünyaca ünlü olan Muğla’daki Karabağlar Yaylası, 3’üncü Derece Doğal Sit Alanı’nda bulunmasına rağmen, geçtiğimiz günlerde Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından, bölgede taşkömürü araması yapılmak istendi. Durumu öğrenen yöre halkının tepki göstermesi üzerine, sondaj çalışmaları durduruldu.

Konuya ilişkin AKP Muğla milletvekilleri Yelda Gökcan, Mehmet Yavuz Demir ve İl Başkanı Kadem Mete tarafından yazılı açıklamada bulunuldu. Ortak olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nce Muğla ilimiz, Menteşe ilçemiz, Karabağlar Yaylası’nda 8 cm çapında 2-3 adet sondaj çalışması ile 600-700 metreden numune alma çalışması yapılacak iken üzülerek gördük ki, Fethiye körfezindeki doğa katliamına ve çevre felaketine sebep olan anlayış tarafından bir algı operasyonu yapılarak Muğlalı hemşerilerimizin dikkati başka yöne çekilmeye çalışılmıştır. Bu vesile ile Maden Tetkik Arama tarafından yapılmak istenen bu çalışma tarafımızca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili kurumlarla görüşülmek sureti ile tekrar değerlendirilmek üzere durdurulmuştur.

AK Parti Muğla milletvekilleri ve il başkanlığı olarak Muğla’mıza zarar verecek hiçbir oluşuma asla müsaade etmeyeceğimizi bilakis Muğla’mızın sahip olduğu tüm güzellikleri koruyacağımızı bir kez daha saygıyla ifade etmek isteriz.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56