Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, Yatağan’da

Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan'ın Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Yatağan ilçesindeki termik santralde incelemelerde bulundu.

Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, Yatağan’da
 Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan'ın Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, beraberindeki heyetle, Bereket Enerji Grubu’nun  Yatağan ilçesindeki termik santralini ziyaret etti.

Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan'ın Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, özel uçakla geldiği Milas-Bodrum Havalimanı’ndan karayoluyla Yatağan ilçesindeki termik santrale geldi.

Burada, Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı ve Başkan Yardımcısı Ali Yağlı tarafından karşılanan Minnihanov, santralde incelemelerde bulundu.

Minnihanov, misafirperverliklerinden dolayı Bereket Enerji Grubu yetkililerine teşekkür ederken, ülke olarak enerji yatırımlarına büyük önem verdiklerini ifade etti.

Dünyada hiçbir ülkenin enerji kaynaklarını değerlendirmeden gelişemeyeceğinin altını çizen Minnihanov, “Günümüzde enerjiye daha fazla ihtiyaç var. Gelişmişlik açısından ekonomik açıdan da enerji şart. Tataristan bu gerçekten hareketle enerji sektörüne ayrı bir önem vermektedir. Bu konuda Türkiye’nin tecrübesinden de yararlanmak istiyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi ve kalite açısından en iyi sistemle elektrik dağıtımının gerçekleştirilmesi bizim temel hedeflerimiz arasında” dedi.

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Saldanlı ise, enerjinin tüm dünyada ülkelerin gelişmişlik düzeyini etkileyen önemli bir sektör haline geldiğini belirterek, “Türkiye enerji yatırımlarında büyük ilerleme kaydetti. Ülke olarak 2000’li yıllarda 29 bin megawatt olan kurulu gücümüz 83 bin megawatt’a yükseldi. Enerjide bir anlamda tarih yazıldı. Bu gelişmede, özel sektör yatırımları büyük rol oynadı. Bereket Enerji Grubu olarak önemli bir katkı sağladık. İlk hidroelektrik santrali kuran ve ilk dağıtım özelleşmesini alan bir grubuz. Türkiye için enerjinin önemini çok iyi biliyoruz, bu nedenle tüm çalışmalarımızı bu anlayışla sürdürüyoruz” diye konuştu.

Türkiye’deki enerji dağıtımında Bereket Enerji Grubu’nun sektöre öncülük ettiğini kaydeden Saldanlı, şunları söyledi:

“Ege Bölgesi’nin 5 ilinde toplam 5 milyon aboneye yaklaşık 18 milyonluk nüfusa hizmet veriyoruz. Sürdürülebilir gelişme için kaliteye önem veriyoruz. Bu nedenle elektrik kesintilerinde Avrupa standartlarının üzerine çıktığımızı ifade edebilirim. Bereket Enerji Grubu, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki hidroelektrik, rüzgar, güneş, termik santralleriyle kurulu gücünü 2100 megawatt’a çıkarmıştır.”

Ziyaretin sonunda Bereket Enerji Grubu ile enerji konularında iş birliği konularının araştırılması amacıyla çalışma başlatılması kararlaştırıldı.

Minnihanov’a, Tataristan Cumhuriyeti Uluslararası ve Dış Ekonomi İlişkiler Danışmanı Radik Gimatdinov, Türkiye Cumhuriyeti Yetkili Temsilcisi Ayrat Gataullin ve Tatenergo Şirketi Genel Müdürü Rauzil Haziev eşlik etti.

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 08:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner47