Tavla yasağında çifte standart iddiası

Menteşe’de, bir kahvehanenin de bulunduğu site içerisinde faaliyet gösteren iki çay ocağından birine, işletme önünde tavla oynattığı gerekçesiyle ihbarname gönderildi.

Tavla yasağında çifte standart iddiası

Menteşe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince gönderilen ihbarnamede, suç teşkil eden hususun bir gün içinde giderilmemesi halinde cezai işlem uygulanacağı belirtildi.

Duruma isyan eden Öztaş, “Aynı sitede 15 metre ötedeki diğer çay ocağında tavla oynatılıyor. Ama bize yasak. Çifte standart var.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Orhaniye Mahallesi Pazar Sokaktaki Eren Sitesinde faaliyet gösteren iki çay ocağından birisi olan ‘İlayda’ isimli çay ocağına, “ortak alanda tavla oyunu oynattığı” gerekçesiyle Menteşe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından ihbarname gönderildi.

Çay ocağı sahibi Özgü Öztaş’a, iki zabıta memuru tarafından 16/07/2019 tarihinde tebliğ edilen ihbarnamede; “İşyeri Açma ve Çalışma ruhsatına ilişkin yönetmeliğin 13. Maddesine istinaden çay ocağı ruhsatı olması nedeniyle dışarıda tavla oyunu oynattığından faaliyet dışında faaliyet gösterdiği ve çalıştığı” hususlarının İşyeri Açma ve Çalışma ilişkin yönetmeliğin 13. Maddesine göre suç teşkil ettiğinden, bu hususların 1 gün içerisinde giderilmesi aksi halde cezai işlemlerin tatbik edileceği ihbaren tarafınıza duyurulur.” denildi.

Menteşe Belediyesine itiraz için giden Öztaş’a, ‘zabıta ekipleri bir gün içinde denetime gelecek’ denildi. Ancak aradan geçen iki haftada her hangi bir yetkili gelmedi. Öztaş, apartman sakinlerinden de tavla ya da çay ocağından şikayetçi olmadıklarına dair imza topladı.

“15 METRE İLERİDE SERBEST”

Çifte standart uygulandığını ileri süren Öztaş, “Site içinde bir kahvehane var. Onun durumu farklı. Okey, kağıt, tavla gibi oyunlar oynatabiliyor. Ancak bizimle aynı ruhsata sahip diğer çay ocağında da tavla oynanıyor. Onlara serbest, bize yasak.” dedi.

Öztaş, konuyla ilgili bilgi almak için eşi Uğur Öztaş’ın Menteşe Belediyesine gittiğini belirterek, “Eşime, hakkımızda ortak alanda tavla oynattığımız için şikayet olduğu gerekçesiyle ihbarnamenin gönderildiği ve 1 gün gün içinde denetime gelineceği söylenmiş. Diğer çay ocağı ve kahvehane de aynı ortak alanda tavla oynatıyor. Biz tavlayı kaldırdık. Ama aradan 15 gün geçti hale gelen yok.” diye konuştu.

Apartman sakinlerinin tavladan şikayetçi olmadıklarına dair imza verdiğini anlatan Öztaş, şunları kaydetti:

“Şikayet eden yok. Apartman sakinleri ve müşteriler memnun. 15 metre ötedeki çay ocağı oynatabiliyor. Anlam vermek mümkün değil. Çifte standart uygulandığını düşünüyorum.”

İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATININ KESİNLEŞMESİ

Madde 13- İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilen işyerleri, yetkili idareler tarafından ruhsatın verildiği tarihten itibaren en geç bir ay içinde kontrol edilir. İşyerinin bu süre içinde kontrol edilmemesi halinde ruhsat kesinleşir. Kontrol görevini yerine getirmeyen yetkili idare görevlileri hakkında kanunî işlem yapılır.

İşyeri açma ve çalışma ruhsatının verilmesinden sonra yapılacak denetimlerde mevzuata uygun olmayan unsurların ve noksanlıkların tespiti halinde, işyerine bu noksanlık ve hatalarını gidermesi için bir defaya mahsus olmak üzere on beş günlük süre verilir.

Verilen süre içinde tespit edilen noksanlık ve aykırılıklar giderilmediği takdirde, ruhsat iptal edilerek işyeri kapatılır. Ayrıca ilgililerin yalan, yanlış ve yanıltıcı beyanı varsa haklarında kanunî işlem yapılır.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE