“TEDBİR MÜMİNDEN, TAKDİR ALLAH'TAN”

Muğla’da, vatandaşlar koronavirüs tehdidine rağmen Cuma Namazında camileri doldurdu.

“TEDBİR MÜMİNDEN, TAKDİR ALLAH'TAN”

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “Tedbir müminden, takdir Allah'tan” başlıklı Cuma Hutbesi'nde koronavirüs'e karşı alınması gereken önlemler Muğla'da cemaate aktarıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının görüldüğü ülkelerde yaşayan ve yüksek risk grubunda bulunan Müslümanların, mazeretli sayılacağından Cuma Namazı yerine evlerinde öğle namazını kılabileceğini bildirdi.

Yapılan açıklamaya rağmen Muğla'da Cuma Namazına katılımın yoğun olduğu gözlendi.

Şeyh Camii tamamen dolarken, bazı vatandaşların bahçede namaz kıldığı görüldü.

Namaza gelen Yaşar Uyanık, temizliğin imandan geldiğini belirterek, “Müslüman abdestini layıkıyla alıyorsa, vücut temizliğine dikkat ediyorsa koronavirüse yakalanmaz. " dedi.

İmamlar, namaz öncesi cemaate Cuma Namazı'nın farzını kıldıktan sonra sünnetini evlerinde kılmaları önerisinde bulundu.

Cuma Hutbesinde koronavirüse karşı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen önlemler cemaate aktarıldı.

Hutbede, beden, kıyafet ve çevre temizliğinin önemi vurgulandı. Ayrıca, bulunulan ortamın sık sık havalandırılması, öksürük ya da hapşırık anlarında tek kullanımlık mendil tavsiye edilerek, ağızın kapatılması önerildi.

Bunun yanında camilerde lavabo, abdesthane, kapı kolu gibi temasların yoğun olduğu alanların temiz tutulması, kullanılan ortak tespihlerin yerine parmakla ya da şahsi tespihlerle tespihatın yerine getirilmesi istendi.

Son olarak, bilhassa camilerimizde yaygın olan namaz sonrası sohbetlerin uygulanmasına ara verilmesi ve tokalaşmayarak belli bir mesafeden birbirimize gönül selamı vererek, hal hatır sorulması gerektiğine dikkati çekildi.

Allah indirdiği her hastalığın muhakkak şifasını da vermiştir diye ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68