‘Tefecilerin Eline Kalıyoruz’ Deyip İstifa Etti

Yatağan’a bağlı Gökpınar Köyü’nde ikamet eden çiftçi Şevki Çolak, hasat ettiği 32 dönüm buğdayı zararına satmak zorunda bırakıldığını belirterek isyan etti. Konu hakkındaki mağduriyetini AK Parti Muğla İl Başkanlığı’na bildirdiğini ancak sonuç alamadığını sözlerine ekleyen Şevki Çolak, AK Parti’ye üye olduğunu ve istifa edeceğini belirtirken, MHP Yatağan İlçe Başkanı Servet Göka konuyu yapılan yazılı basın açıklamasıyla değerlendirdi.

‘Tefecilerin Eline Kalıyoruz’ Deyip İstifa Etti
 Yıllardır çiftçilikle geçimini sağlayan ve Yatağan’a bağlı Gökpınar Köyü’nde ikamet eden Şevki Çolak hasat ettiği 32 dönüm buğdayı zararına satmak zorunda bırakıldığını belirterek isyan etti. 
Mağduriyetini; “32 dönüm alana buğday ektim ve Milas Toprak Mahsülleri Ofisi’ni arayarak ürünümü satmak için bilgi istedim. Oradan aldığım cevap kendilerine buğday alımıyla ilgili herhangi bir emir gelmediği yönünde oldu. Mahsulümü tefeci gibi çalışan aracılara vermek istemediğim için AK Parti İl binasına giderek derdimi anlattım. ‘Devlet mahsulümüzü almıyor, tefecilerin eline düşüp, dolandırılıyoruz’ dedim ve yardım istedim. Ancak gördüğüm muamele ve aldığım cevaplar çiftçimizin düştüğü durumu daha iyi görmemi sağladı. AK Parti Muğla İl Teşkilatı’ndan beklediğim cevabı alamayınca MHP Muğla İl Teşkilatı’na gittim. Oradan beni MHP Yatağan İlçe Teşkilatı’na yönlendirdiler ve bu durumu basın açıklamasıyla gündeme getirmeye karar verdiler. Yurt dışından saman ithal edilen bir Türkiye’de yaşarken çiftçinin bu duruma düşürülmesi üzücü” ifadeleriyle dile getiren Şevki Çolak’a, MHP Yatağan İlçe Başkanı Servet Göka ise yapılan yazılı basın açıklamasıyla destek verdi. 
Servet Göka yaptığı basın açıklamasında; “Ülkemizde yaşanan şu günlerdeki olaylarda AK Parti işçimizi, memurumuzu, çiftçimizi ne yazık ki unutmuş durumdadır. Çiftçimizin durumu ne yazık ki acınacak hale gelmiştir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Mehdi Eker’in buğday alımları ile ilgili taban fiyatları AK Parti döneminde çiftçimizi yoksulluğa mahkum etmiştir. Toprak Koruma Kanunu’na rağmen 10 yılda 2.5 milyon hektar tarım alanı azalması söz konusu. Bu dönemde tarımsal ürün fiyatları artışı enflasyonun altında,  tarımsal girdi fiyatları ise enflasyonun çok çok üstünde. AK Parti yönetimindeki 10 yılda sadece buğday üreticisinin uğradığı kayıp 13 milyar liradır. Bu bağlamda üretici buğdayını satamamaktadır. Aramızda mağdur olan bir çiftçi abimiz AK Parti İl Teşkilatı’na giderek derdini anlatmış ancak ne yazık ki derdine deva olacak bir açıklama kendine yapılmamıştır. Çiftçimizin emeğinin karşılığının verilmesini istiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2013, 19:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER