TEKİN GÜVEN TAZELEDİ

32. Bölge Muğla Eczacı Odası 17. Dönem Olağan Seçimli Kongresi 04 Eylül 2021 Cumartesi günü Hizmet binası toplantı salonunda gerçekleştirildi.  Kongre sonrası 05 Eylül 2021 Pazar günü oy kullanma işlemi yapıldı tek listeyle gidilen seçimde Ecz. Kadir Serkan TEKİN’in sunduğu liste 17. Döneme adını yazdırdı.

TEKİN GÜVEN TAZELEDİ

32. Bölge Muğla Eczacı Odası 17. Dönem Olağan Seçimli Kongresi açılışını yapan Genel Sekreter Ecz. Saim Korkmaz;

“Değerli Yönetim kurulumuz ve değerli üyelerimiz 17. Dönem seçimli olağan genel kurulumuza hoş geldiniz. Bugün kongremizi yarın seçimlerimizi gerçekleştireceğiz. Bu seçimler sonrasında seçilecek olan kurullarımıza başarılar diliyorum. Odamızın kuruluşundan buyana görev yapmış  tüm meslektaşlarımıza ve büyüklerimize teşekkür ediyorum.” dedi ve saygı duruşu ve istiklal marşına geçildi.

Daha sonra Divan Kurulu seçimine geçildi, Divan Kurulu Başkanlığına Ecz İbrahim ERTÜRK, yazmanlığına Ecz. Meltem ÇAYAN ve Ecz. Mine ÜLKÜ seçildi.

Divan Başkanlığına seçilen Ecz. İbrahim ERTÜRK “ Genel kurulumuzun ülkemize, Muğla’mıza ve odamıza hayırlı olmasını dileyerek geçtiğimiz günlerde bir kanalda yayımlanan yarışma programında kendini bilmez bir ithamla Eczacılar için söylenen sözleri kınayarak kongreyi başlattı.

İlk Olarak Konuşma yapan 16. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Kadir Serkan TEKİN;

 “1989 yılında sayın kurucu başkanımızın önderliğinde kurulan odamızın son iki dönemine başkanlık yapmaktan, sizlerle çalışmaktan gurur ve onur duyuyorum. Kendisine de teşekkür ediyorum.

İki dönem önceki yönetim başkanımız Ecz. İbrahim ERTÜRK’ten görevi devraldıktan sonra bütün sıkıntılar üst üste geldi. Zaten sıkıntılı bir süreçten geçen mesleğimiz vardı. İnsanların gözünde çok farklı bir algı vardı. Bir tanesini az önce divan kurulu başkanımız kınadı. Birini de ben kınayayım. Yangın sürecinde siz değerli meslektaşlarım bırakın fahiş fiyatlı ilaç satmayı, rafınızda bulunan ilaçları kucaklayıp sahalara götürdünüz ve insanlara bizzat uyguladınız, hepinizin emeğine sağlık. Ama Kanal D denen kanalda fahiş fiyatla yanık kremi sattılar diye farklı bir ithamla karşı karşıya kaldık onları da esefle buradan kınıyorum.

Her şey bu kadar üstümüze gelirken bizler halen daha halkımıza hizmet götürmeye devam ettik. Bu süreçte çok sıkıntılı günler geçirdik. Üretici maskeleri fahiş fiyatlı sattı suçlu biz olduk, dezenfektanı kendimiz yaptık. Dezenfektanı yapmak için almış olduğumuz alkolden sorumlu tutulduk. Millet internetten aleni şekilde alkol satarken bizler üç beş litrenin hesabını vermek zorunda kaldık. Aslında bizler o kadar naif insanlarız ki Sağlık Bakanımız televizyonda bir kez eczacılara teşekkür ederiz demesinden bile büyük bir zevk aldık.  Öyle bir süreçten geçiyoruz ki arkadaşlar birlik olmamız lazım, birlikte olmamız lazım. Yangın sürecinde o kadar güzel sergiledik ki bunu, hakikatten hepinizle gurur duydum. Hele hele birlikte yapmış olduğumuz moral yemeği o kadar güzeldi ki bir mesajla hepiniz koşarak geldiniz. Hem kaynaştık hem de birlik olmanın önemini herkese gösterdik. Sizden sonra  sayın valimiz, İl Sağlık Müdürümüz, Bürokratlarımız ve Tür Eczacıları Birliği Genel Başkanı defalarca teşekkür etti. O geceyi yapmamızla ilgili şunu düşündük; Evet bir yangın oldu elimizden geleni fazlasıyla yaptık. Bu süreçte ne istediysek anında temin eden Türk Eczacılar Birliğine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Selçuk Ecza Deposu, Hedef Alliance grubuna sadece bu iki depomuza  ve kooperatiflerimize ne dediysek gönderdiler ve sahalara ulaştırdık. Kalanlar odamızda gördüğünüz malzemeler onun beş katını sahalara dağıttık. Bunun sonrasında da biz farklı bir şey düşündük. Kalıcı bir eser, kalıcı bir yapı nasıl yapabiliriz diye düşününce yangından en çok etkilenen Ören ve Hisarönü mahallelerimize birer semt polikliniği veya aile sağlığı merkezi yapılması ön plana çıktı. Bununla ilgili sayın valimiz yer sözünü verdi, İl Sağlık Müdürümüz ise örendeki arsalarını tahsis edeceklerini belirtti. Bunu da Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanımıza ilettik ve destek sözünü aldık. Daha sonrasında bununla ilgili resmi bir kampanya başlatıldı. Muğla ve Manavgat’taki ayrıca sel felaketi yaşanan bölgeye , yani 3 bölgeye 3 milyon lira gibi  bir bağış kampanyasının ilk temeli atıldı. Kısacası iki sağlık tesisi yapmak için çalışmalar başladı. İnşallah bunu başarırız.” dedi

Genel Kurula katılan 21. Bölge Aydın Eczacı Odası yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Sefa KARARSLAN

“Sayın divan, sayın yönetim kurulu ve sayın meslektaşlarım Aydın Eczacı Odası adına saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Bizim Muğla Eczacı Odası ile diyaloğumuz çok özeldir.  Yönetim Kurulu üyelerimizde bölgelerde yapılan toplantılarda  çok iyi bir dayanışma içindedirler. Sizlerle burada birlikte olmaktan çok mutluyum.

Arkadaşlar  sizlere teşekkür etmek istiyorum geçtiğimiz günlerde Muğla’da başlayan yangınlarda ve  akabinde  Aydın’a sıçrayan yangında  hemen Ecz. Kadir Serkan TEKİN ile irtibata geçtim. Başkan hemen elimizde olanları size gönderilim eksikleri tedarik ederiz diyerek katkı sundu. Biz İl Sağlık Müdürlüğümüze ilettiğimizde  çok takdir etti ve teşekkür etti. Eczacıların istenirse insanların sağlığına değer katmak için daha çok katkı koyabileceğini sizler göstermiş oldunuz. Eczacılar her zaman çok iyi ve çok çabuk  bir şekilde organize olabilen bilgili ve donanımlı bir meslek grubu. O kadar iyi organize olmuşunuz ki biz arayıp “ihtiyaç var mı? “ dediğimizde Serkan başkan her defasında ihtiyacımız yok dedi. Çok gurur duyduk. Genel Kurulun hayırlı olmasını diliyor yeni yönetime başarılar diliyorum “dedi.

Genel Kurulda 16. Dönem Çalışma Raporu Genel Sekreter Ecz. Saim Korkmaz tarafından, Mali Rapor Sayman Ecz. Ömer ÇETİNER, Denetleme Kurulu Raporu Ecz. Övünç ÖZTÜRK tarafından ibra edildi ve Genel Kurul’da onandı.

 Daha sonra 17. Dönem 2021-2022 mali yılı tahmini bütçe Sayman Ecz. Ömer ÇETİNER tarafından genel kurula sunularak kabul edildi.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Ecz. Saim KORKMAZ;

“Kıymetli meslektaşlarım  son seçimimizden bu yana iki yıl geçti. Bu süreçte o kadar çok olay yaşadık ki başta pandemi, deprem, sel ve yangın felaketleri o kadar çok karşı karşıya geldik ki; başta hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımıza, vatandaşlarımıza ve  meslektaşlarımıza,  Allah’tan rahmet diliyorum.

Mesleğimizin geleceğinde neler olacak? Bu pandemi sürecinde o kadar çok şey değişti ki .  En başta çocuklarımızın  2 yıl önceki durumlarıyla şimdi durumları  arasında çok fark var. Herkes evden çalışma dönemine geçti ve birçok firma evde çalışmayı ileriye taşımaya kararlı. Uzaktan eğitim başladı, toplantılarımız değişti,  web konferanslar, zoomlar hiç aklınıza gelir miydi?

Tüm dünya  tamamen dijitale doğru evrilmekte. Biz bu ortamda mesleğimiz adına ne yapabiliriz? Meslek örgütü olarak, Türk Eczacılar Birliği olarak, bu konuda çalıştaylar yapmamız gerekmekte. Her toplantıda bunu dile getiriyoruz. Bu konuda genç eczacılarımıza çok iş düşmekte.

Gençlerimiz odamız bünyesinde bir öğrenci dayanışma ve çalışma grubu oluşturdular.  Ecz. Meltem ÇAYAN  koordinesinde çalışmaya devam etmekteler. Bununla ilgi yeni dönemde daha çok komisyonlar kurarak  daha çok araştırma yapmalıyız.

Genel kurulumuz hep böyle kalabalık olsun. Ayrıca konuşmak isteyenler çok sayıda. Konuşalım, tartışalımkonuştukça her şey daha güzel olacak. Fikirlerimizi anlattıkça sorunları çözüme kavuşturacağız.

Gelecek vizyonumuz, gençlerimizin daha aktif olduğu, güçlü yeni dünya düzenine ayak uyduran, dijitalleşmeyi tam olarak benimsemiş bir eczacı odası, mesleki olarak kendini yetiştirmiş, hasta sağlığına günümüz şartlarında fayda sağlayan ve teknolojiyi çok daha iyi kullanan bir eczacı, yeni nesil eczane hizmetine ayak uyduran, değişen Dünyadaki halk sağlığının taleplerine cevap verebilecek bir eczacı  modeli bizim gelecek vizyonumuz olmalıdır.

Yangın ve sel felaketinden sonra karar aldığımız ve olması gereken bir “Acil Durum Eczacılığı” komisyonu kurularak herhangi bir afet durumunda hazır bulunulması sağlanacak. Diğer bir konu atık ilaç  konusu.  Menteşe Belediyesi Bayır mahallesinde imha sahası oluşturdu ve pilot bir uygulama başlatıldı. Belediye eczanelerimize ilaç atık kutusu dağıtacak ve zaman içinde eczanelerden toplanan ilaçlar ücretsiz imha edilecek. Bu süreç birkaç hafta içinde başlayacak olup,  sonra etap etap ilçelerimize yayılacak.

Kongre sürecinde bizlere yardımcı olan tüm ilçe temsilcisi arkadaşlarımıza ve tüm üyelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi

Dilek ve temenniler bölümü Ecz. Salih KÖLEOĞLU, Ecz. Serdar KARAĞAÇ, Ecz. Atilla TOTOŞ, Ecz.  Zeliha SAVRAN’ın konuşmasıyla sona erdi.

Kongre Divan Kuruluna 17. Dönem  görev yapacak oda organları  listesi  sunuldu, tek listeyle gidilen  seçime 05 Mayıs 2021 Pazar günü yapılan oy kullanma işlemleriyle devam edildi.

Saat 17:00’da sona eren oy kullanma işleminin ardından sandıklar açıldı. Kesin olmayan sonuçlara göre Ecz. Kadir Serkan TEKİN ve listesi  17. Dönem Yönetim kurulu ve kurulları için seçildi.

Sonuçlar sonrası 16. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Kadir Serkan TEKİN “ Ülkemize, Muğla’mıza ve odamıza hayırlı olsun. Birlikte daha çok işler başaracağız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim dedi

Gülcan Uslu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68