Telefonun çekmediği yerde, posta güverciniyle haberleşiyor

Çocukluğundan beri güvercinlere ilgi duyan Süleyman Okaymirza, özellikle balık tutmaya gittiği yerlerde cep telefonu çekmemesi halinde eşiyle posta güvercinleri sayesinde haberleşiyor.

Telefonun çekmediği yerde, posta güverciniyle haberleşiyor
 Muğla'nın Yatağan ilçesindeki termik santralde enerji işçisi olarak çalışan 36 yaşındaki Süleyman Okaymirza, iletişim teknolojileri gelişmeden önce haberleşme aracı olarak kullanılan güvercini günümüzde de kullanmaya devam ediyor.

Çocukluğundan beri hayvanlara karşı ilgisi olduğunu belirten Okaymirza, muhabirimize yaptığı açıklamada, güvercinlere karşı ilgisinin 12 yaşındayken ziyarete gittiği arkadaşının abisinin evinde başladığını söyledi. Arkadaşının abisinden istediği iki güvercinle “kuşçuluğa” başlayan Okaymirza, zaman içerisinde bu ilgisinin artarak devam ettiğini kaydetti.

20 liradan 20 bin liraya kadar güvercin var

Okaymirza, güvercinlerine evinin bahçesine yaptığı kümeste baktığını belirterek, “30’u aşkın kuşum var. Kuşçu arkadaşlarım bunu iyi bilir, kuş sayıldığında uğursuzluk getirir. Bunlara buğday veriyoruz. Zaman zaman ise ak darı veriyoruz. Hastalıklarında ise bitkisel ilaçlar veriyoruz” dedi.

Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu tarafından türlere göre yarışmalar düzenlediği anlatan Okaymirza, güvercinlerini bu yarışmalara hazırladığının altını çizerek, “Ben uzun yıllardan beridir kuşçuluk yapıyorum. Kuş çeşitlerinin neredeyse hepsine baktım. Ama son üç yıldır sadece posta güvercinine bakıyorum. Gerçekten de çok akıllı hayvanlar” diye konuştu.

Okaymirza, posta güvercinlerinin özellikleri ve amacına göre fiyatlarının 20 liradan başlayıp 20 bin liraya kadar ulaştığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Posta güvercini, çok eski bir ırktır. Atalarımız, zamanında bunları savaş sırasında haberleşme amacıyla kullanmış. Teknolojinin sağladığı telefon ve internet sayesinde artık bu kuşlar haberleşme amacıyla kullanılmıyor. Ama bizim farklı kullanış amaçlarımız var. Biz hala kullanmaya devam ediyoruz.

200 kilometreden mesaj getirebiliyor

Posta güvercinlerinin yaklaşık 20 yıl yaşayabildiğini kaydeden Okaymirza, bu kuşların yem verişinde ve yuvaya girişinden sahiplerini tanıdığını belirterek, “Yavruluk döneminden itibaren güvercini yavaş yavaş açıyoruz. İlk önce kümesin etrafında uzunca süre uçurduktan sonra mesafe açmaya başlıyorsunuz. Benim ilk uzaktan atım yerim, 2 kilometre uzaklıktaydı. Sonra bunu yavaş yavaş artırdım. Elimdeki posta güvercinleri, 200 kilometre uzaklıktaki İzmir’den geliyor” diye konuştu.

Okaymirza, hobileri arasında boş vakitlerinde balık tutmaya gitmek olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

“Buralar da genellikle cep telefonlarının çekmediği alanlar oluyor. Bu sebepten dolayı evden gelirken haberleşmeyi sağlamak için posta güvercini getiriyorum.  Ayağına ufak bir not yazıp eşime gönderiyorum.”

“İlk başta çok şaşırdım”

Süleyman Okaymirza’nın 12 yıllık eşi 32 yaşındaki Hülya Okaymirza ise, eşini tanıdığından beri güvercinlerle uğraştığını ve vaktinin büyük bir bölümünü güvercinlerine ayırdığını belirterek, şunları söyledi:

“Telefonun çekmediği yerlerde eşimi çok merak ediyordum. O da bu noktada güvercinlerinden faydalanabileceğini söyledi. İlk başta çok şaşırdım. Ama sonrasında ise bunun olabileceğini gördüm. Eşim evde yokken bir güvercin kümesin üstünde bekliyorsa, biliyorum ki eşim bir mesaj göndermiş. Ben de bacağına yazılı olan mesajı alıp okuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2016, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95