Tercihler Öncesi Uzman Yardımı Şart!

SBS'de elde ettiği İl birinciliğinin yanı sıra, Türkiye 61.'liği ile dikkatleri üzerine çeken İbrahim Kağan Bayat isimli Yatağanlı öğrenci Salı günü Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven'in konuğu olurken, ziyaret sırasında İbrahim'e eşlik eden FEM Dershanesi Müdürü Mustafa Kan'ın tercihler hakkında yaptığı açıklamalar dikkat çekti.,

Tercihler Öncesi Uzman Yardımı Şart!
 Liselere giriş sınavı SBS'de elde ettiği 498.16 puanla (500 tam puan üzerinden) dikkatleri üzerine çeken ve Muğla İl birinciliğinin yanı sıra, Türkiye 61.'liğine de adını yazdıran İbrahim Kağan Bayat isimli Yatağanlı öğrenci, Salı günü Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven'in konuğu oldu.

Ziyaret sırasında İbrahim'e annesi Sultan Bayat ve İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Baykal'ın yanı sıra, Yatağan FEM Dershanesi Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Ongun ile Dershane Müdürü Mustafa Kan da eşlik etti.

İbrahim'in elde ettiği başarının önemine vurgu yapan Kaymakam Tanrıseven yaptığı açıklamada; “SBS, öğrencilerimizin geleceğine yön veren en önemli aşamalardan birisi. İbrahim'in 500 tam puan üzerinden 498.16 puan alması ise gerçekten taktire şayan. Tabiî ki bunda İbrahim'in yanı sıra özellikle ailesinin önemli payı var. Bunun yanı sıra öğretmenleri de bir tebriği hak ediyor. Şimdi sıra tercihlere geldi. Umarım aldığı puanla geleceğine en iyi şekilde yön verir. İbrahim'in bu başarısının bütün öğrencilerimize örnek olmasını diliyoruz. Kendisini tebrik ediyorum” ifadelerini kullanırken, FEM Dersanesi Müdürü Mustafa Kan'ın ise SBS tercihleri öncesi yaptığı uyarılar dikkat çekti.

Tercihler sırasında uzman tavsiyesinin önemine değinen Mustafa Kan; “SBS sınavının bu yıl geçen yıla göre daha zor olduğunu belirtmek istiyorum. Bazı velilerimiz çocuklarının durumunu geçtiğimiz yılki puan ortalamasına göre değerlendirip hayal kırıklığı yaşıyor. Ancak, alınan puanın yanı sıra başarı ve yüzdelik dilimlerine özellikle dikkat edilmeli.

Örneğin bu yılki SBS'de alınan 470 puan geçen yıl ki SBS'de alınan 480 puanla neredeyse aynı değere sahip. Bunda ortalamanın düşük olması ve sınavın zorluk derecesi önemli. Bu fark 10 ile 30 puan arasında oynuyor.

Bu nedenle öğrencilerimiz tercihlerini yapmadan önce mutlaka uzman tavsiyesi almalı. Geçen yılki taban puanlara göre yapılan tercihler yanıltıcı olabilir. Bu konuda özellikle ailelerimize büyük görev düşüyor. Öğrencilerimizin aldığı puanlar geçen yıla göre kıyaslanmamalı ve mutlaka tercihlerin uzmanlar eşliğinde yapılması sağlanmalı” dedi.

Ayrıca ziyaret sırasında konuşan İbrahim'in velisi Sultan Bayat'ın zor bir dönemden geçtiklerinin altını çizerek; “Biz velilerin en büyük isteği çocuklarımızın derslerinde başarılı olması. Zor bir dönemi atlattık. Gerektiğinde İbrahim ile birlikte oturup ailecek ders çalıştık ancak bunun karşılığını almak mutluluk verici. Şimdi ise sıra daha önemli bir aşama olan üniversite sınavlarına geldi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2013, 19:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER