Termik Santral ve Maden-İş’in ilk görüşmesinde sonuç çıkmadı

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ ile Maden-İş Sendikası arasında yapılan, yaklaşık 400 işçinin ücretsiz izne çıkartılması ile ilgili görüşmede, taraflar anlaşma sağlayamadı. Santral yönetimi, teklifini Maden-İş yönetimine iletirken, Maden-İş tarafı şartları kabul etmediğini belirtti.

Termik Santral ve Maden-İş’in ilk görüşmesinde sonuç çıkmadı

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ, mevcut kömür sahalarındaki kömür rezervinin bitmesi ve yeni rezervin de bir derneğin açtığı davayı kazanması nedeniyle durdurulması sonucu, Soma’dan nakliye edilen kömürle çalışmalarını sürdürmeye başladı.

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğü’nde faaliyetlerin durma noktasına gelmesi nedeniyle yönetim, yaklaşık 400 işçiyi ücretsiz izne çıkarmaya karar verdi.

Bunun üzerine harekete geçen Maden-İş Sendikası, santral yönetimiyle görüşme talep etti.

Görüşme öncesinde Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi önünde işçilerle bir araya gelen Genel TİS ve Mevzuat Sekreteri Hasan Hüseyin Gürbüz, Türk-İş Muğla Temsilcisi – Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan, işçilerle görüştü.

Daha sonrasında ise, Maden-İş Sendikası heyeti ile Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ heyeti, bir araya geldi.

Yapılan görüşmede, santral yönetimi, yaklaşık 100 kişiden bazılarının 4C ile başka kurumlara gönderilmesini, bazılarının ise emekliye ayrılmasını, 190 kişinin ise maden sahasındaki mahkeme sürecine bağlı olarak ücretli izne çıkartılmasını, 59 kişinin ise çalışmaya devam etmesini teklif etti.

Maden-İş Sendikası heyeti ise, yapılan bu teklifi kabul etmediğini, yaklaşık 400 çalışanın her hangi bir mağduriyete uğramadan çalışmaya ve maaşlarını almaya devam etmesi gerektiğini, bunun için de ne gerekiyorsa yapacaklarını belirterek, masadan kalktı.

İki tarafın, önümüzdeki günlerde yeniden bir araya geleceği ve soruna bir çözüm üretmek için görüşmeye gerçekleştireceği öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68