Tes-İş genel merkezinden direnişe destek!

Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin özelleştirilmesine karşı iş yerlerini terk etmeme kararı alan işçileri, Tes-İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri ziyaret etti.

Tes-İş genel merkezinden direnişe destek!
 Tes-İş Sendakası’nın Genel Mali Sekreteri Sedat Çokol ve Genel Eğitim Sekreteri Feridun Yükselir’in de arasında bulunduğu Tes-İş Sendikası heyeti, Yatağan Termik Santrali önünde eylem yapan işçileri ziyaret etti.

Çokol ve Yükselir ile Tes-İş Sendikası’nın bazı şube başkanları, özelleştirmenin ardından alıcı firmanın iş yerlerini devraldığı yönündeki duyumlar üzerine santral ve kömür işletmelerinin girişini kapatarak iş yerlerini terk etmeme kararı alan Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye enerji ve maden işçilerini ziyaret ederek destek verdi.

Heyeti, Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve işçiler karşıladı.

İşçilerle bir araya gelerek Erçelik'ten süreç hakkında bilgi alan Çokol ve Yükselir, açıklamalarda bulundu.

Yatağan’daki özelleştirme karşıtı eylemler sırasında Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının ortak hareket ettiğinin altını çizen Yükselir, işçilere hitaben yaptığı konuşmada Yatağan’ın, direnişin simgesi haline geldiğini söyledi.

444 gündür süren eylemde, Ankara’daki Özelleştirme İdaresi Başkanlığı karşısında yapılan eylemleri hatırlatan Yükselir, “Suyu, jobu, sopayı, gazı yedik ama hala dimdik ayaktayız” dedi.

Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye işçilerin düzenledikleri özelleştirme karşıtı eylemler nedeniyle 30 Kasım 2013 tarihinde Türkiye’de ilk defa özelleşen bir işletmede çalışan işçilerin şube başkanlarının Başbakan ile baş başa görüşme fırsatı yakaladığını hatırlatan Yükselir, “İki sendikamızın emekçileri ve yönetimleri, ne karar alırsa o karar uygulanır. Burada çalışanların, bir başkasının aklına ihtiyacı yok. Kimisi teslim ol diyor, kimisi ise fabrikayı durdur diyor. Biz çalıştırırız, biz durdururuz, o bizim bileceğimiz iş” şeklinde konuştu.

Tes-İş Sendikası heyeti, konuşmaların ardından şube başkanlığının yöneticileri ve işçilerle, bundan sonraki süreçte neler yapılabileceğine dair fikir alışverişinde bulunmak üzere düzenlenen toplantıya katıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68