Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Bakanlığa Suç Duyurusunda Bulundu

Yatağan Termik Santrali’nin kül tutucu üniteleri elektro filtrelerinin rehabilitasyon ihalesinin belirtilen sürede tamamlanmaması nedeniyle oluşan zararın 276 milyon lira olduğunu öne süren Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı müfettişlerine suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Bakanlığa Suç Duyurusunda Bulundu
 Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, Yatağan Termik Santrali’ndeki rehabilitasyon ihalesinin zamanında tamamlanması ile ilgili olarak oluşan zarar nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı müfettişlerine suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

 

Şube Başkanı Fatih Erçelik, Yatağan Termik Santrali’nin kül tutucu üniteleri elektro filtrelerinin rehabilitasyon ihalesinin şartlarına göre, üç ünitenin 150’şer gün süreyle devreden çıkartılarak rehabilitasyon işinin tamamlanıp teslim edilmesi gerektiğini söyledi. Bu doğrultuda rehabilitasyon işine başlanan üçüncü ünitenin 150 gün yerine 260 gün sonra devreye sokulduğunu öne süren Erçelik, birinci ünitenin ise yaklaşık 500 gündür devre dışı kaldığını söyledi. Ünitelerin devre dışı kaldığı sürede devletin günlük 600 bin liradan, toplamda 276 milyon lira zarar ettiğini öne süren Erçelik, Yeniköy Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ (YEAŞ) hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı müfettişlerine suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Üçüncü ünitenin 110, birinci ünitenin ise 350 gün program dışında ünitelerin fazladan devre dışı kaldığını, bu sırada türbinin toplanmasının geciktiğini belirten Erçelik, birinci ünitenin rehabilitasyonunda 15 ay boyunca sabit şekilde türbin kotunda askıda kalan türbin rotorlarında seyim (eğilme) meydana geldiğini iddia etti. YEAŞ’ın İşi yapan türbin bakım elemanlarına “Fazla mesai verilmesin”, “Yıllık izin kullansınlar” diyerek türbinin montajının bekletildiğini kaydeden Erçelik, oluşan arızanın giderilmesi için ise firmalara milyonlarca lira para ödemek zorunda kalındığına vurgu yaptı.

Santral yönetiminin baskısıyla tecrübeli ustaların zorunlu izne çıkarıldığını, birçoğunun ise izin baskısı nedeniyle emekli olduğunu ifade eden Erçelik, “Üçüncü ünitede 110 gün, birinci ünitede bugüne kadar 350 gün, toplamda 460 gün programın dışında üniteler fazladan devre dışı kalmıştır. Ünitelerin çalışamaması nedeniyle günlük 600 bin liradan hesap edilirse, karşımıza çıkan kayıp bugüne kadar yaklaşık 276 milyon lirayı buluyor. Türbindeki arızanın giderilmesi için yapılacak milyonlarca liralık masrafla birlikte, bundan sonra da ünite durduğu sürece günlük 600 bin liralık kayıp hesaplanırsa, gerçekten çok ciddi rakamlar söz konusudur” diye konuştu.

YEAŞ yönetimi tarafından yaklaşık iki yıl önce bazı birimlerin işletme hakkının verilmesi için ihaleye çıkıldığını ve işçi eylemleri nedeniyle ihalelerin iptal edildiğini hatırlatan Erçelik, “O tarihten sonra YEAŞ yönetimi hem Yatağan’da, hem de Yeniköy‘de çalışanlara ve onların örgütlü olduğu Tes-İş Sendikası’na  karşı düşmanca bir tavır ve tutum içine girmiştir” dedi.

Santralde huzurun olmadığını, bunun yerine gerilimin, kavga ve hak gaspının olduğunu, çalışanlar ile yöneticiler arasında bağların kopuk olduğuna vurgu yapan Erçelik, bu şekilde devam edilmesi durumunda verimin düşeceğini, üretimin aksayacağını ve santralin çalışamaz hale geleceğini öne sürdü.

İşyerlerinde çalışanlara, bilgi ve deneyimlerine göre değil, yönetimin kendi belirlediği ölçülere göre değer verildiğini ifade eden Erçelik, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Santrallerdeki üretim biçimi toplumsaldır. Yani elbirliğiyle üretim olur. Sendikasından, üyesine, yöneticisinden, suyun kaynağından, kül dağında çalışan elemana varıncaya kadar herkesin katkısıyla enerji üretimi gerçekleşir. Bu zincir koparsa üretim aksar. Bu nedenle santraldeki yönetim modeli de toplumsal olmak zorundadır. ‘Biz’ değil ‘Ben yaptım’ anlayışının enerji üretimine, dolayısıyla ülke ekonomisine bir katkısı olmadığı bir kez daha görülmüştür.”

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2014, 18:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
.
. - 7 yıl Önce

Diren başkan yatağan seninle

SIRADAKİ HABER

banner68