Tes-İş ve Maden-İş Üyeleri 2 Saat İş Bıraktı

Yatağan'da Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden İş) üyeleri, 2 saat iş bıraktı.

Tes-İş ve Maden-İş Üyeleri 2 Saat İş Bıraktı
 Yatağan Termik Santrali ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi’nde (GELİ) çalışan Tes-İş ve Maden İş üyeleri, Yatağan Termik Santrali ve santrale kömür veren sahaların özelleştirme girişimlerine karşı 2 saat iş bıraktı.

 

Yatağan, Yeniköy ile Kemerköy Termik Santralleri ve bu santrallere kömür veren sahaların özelleştirilmesi girişimlerine karşı Türk-İş'in aldığı eylem planı kapsamında, Yatağan Termik Santrali ve GELİ bünyesinde çalışan Tes-İş ve Maden İş sendikalarının üyeleri, 2 saat iş bıraktı.

 

Maden-İş Sendikası üyesi, Yatağan Yeniköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye (YEAŞ) bağlı GELİ’de 08.00-16.00 vardiyasında çalışan maden işçileri, saat 08.00-10.00 saatleri arasında ocağa girmezken, Tes-İş Sendikası üyesi, YEAŞ’a bağlı Yatağan Termik Santrali’nde 08.00-16.00 vardiyasında çalışan enerji işçileri, 10.00-12.00 saatleri arasında iş bıraktı.

 

Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, işçilere hitaben yaptığı konuşmada,  Türk-İş'in örgütlü bulunduğu tüm iş yerlerindeki işçilerin, üretimden gelen güçlerini 2 saat çalışmayarak kullandığını söyledi.

 

Hükümetin özelleştirme konusundaki ısrarlı tutumuna karşı bir dizi eylem kararı alındığını ifade eden Girgin, şöyle konuştu:

 

“Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısı sonrası eylem kararlaştırıldı. Bu kapsamda, dün bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdik. Bugün de hem santralde, hem de GELİ’de iki saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdik. Eylemler çerçevesinde, yarın saat 17.30’da AK Parti Muğla İl Başkanlığı’nın önünde basın açıklaması yaparak oturma eylemi gerçekleştireceğiz. Tüm siyasi partileri, sivil toplum kuruluşları, emek dostlarını ve vatandaşlarımızı, bayraksız bir şekilde cumhuriyetin değerlerini savunmaya davet ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 20:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
asasasa
asasasa - 7 yıl Önce

zaten 2 saat anca çalışıyorlardı.

SIRADAKİ HABER

banner68