Tes-İş ve Maden-İş’ten halka bildiri

Özelleştirme sürecinde Maden-İş ve Tes-İş sendikalarının izleyeceği eylem planının ilk maddesi için emekçiler harekete geçerek eylem planını başlattılar. Bu kapsamda dün ilçe pazarında halka hazırladıkları bildiriyi dağıtan enerji ve maden işçileri halkın büyük desteğini arkalarına aldılar.

Tes-İş ve Maden-İş’ten halka bildiri
 Yatağan esnafı ve pazardaki halkla birebir görüşerek destek isteyen işçiler özelleştirme süreci ile ilgili hem bilgi verdiler, hem de hazırladıkları bildirileri dağıttılar. Maden-İş ve Tes-İş Sendikaları tarafından hazırlanan bildirilerde şu görüşlere yer verildi.

“Henüz arıtma tesisinin devreye girmediği, hemen her gün Yatağan'da hava kirliliği haberlerinin yapıldığı, “Zehirleniyoruz'' diye feryat ettiğimiz, öfkelendiğimiz, isyan ettiğimiz dönemlerde bile “kapatılmasın, sadece daha sıhhi bir hale getirilsin” dediğimiz kurumlardı, Termik Santrallerimiz. Kapatılmalarını istemiyorduk, çünkü biliyorduk ki, bizim 30 yıldır beraber yaşamaya alıştığımız, vazgeçemeyeceğimiz “özürlü çocuklarımızdı”  bunlar. Arsalarımız, tarlalarımız istimlak edildi, yerimizden, yurdumuzdan, köyümüzden, evimizden anılarımızı bırakarak ayrıldık kara elmas için.

Hiç şikayet etmedik, çünkü biliyorduk ki; Ülkemizin tam bağımsızlığı için, öz kaynaklarımızla kendi enerjimizi üretmemiz gerekiyordu. Çünkü biliyorduk ki; Yöremiz ekonomisinin güçlenmesi için bu kurumlarımıza ihtiyaç vardı. Çünkü biliyorduk ki; İşsizliğin azalması ve istihdam alanı oluşması buna bağlıydı. Maalesef bugün geldiğimiz noktada, hepimize doğrudan ya da dolaylı olarak iş ve ekmek kapısı olmuş. Kamusal hizmetleriyle herkese faydası dokunmuş, Yatağan ve Milas ekonomilerinin iki can damarı, milli servetimiz Yatağan - Yeniköy - Kemerköy Termik Santrallerimiz ve kömür ocaklarımız, özelleştirmeci zihniyet tarafından satışa çıkartıldı.

Bu kurumlarımız satılırsa; İşçi kaybeder, esnaf kaybeder, köylü kaybeder, Yatağan kaybeder, Milas kaybeder, Türkiye kaybeder. Sen kaybedersin, ben kaybederim, Biz kaybederiz. Bu kurumlar devletin değil, devlete zimmetlenmiş milletin malıdır, malımıza sahip çıkalım!”

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER