TES-İŞ’TEN GREVDEKİ İŞÇİLERE DESTEK

Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi’nin faaliyet alanında yer alan Denizli Beyağaç yeraltı krom ocağında toplu iş sözleşmesinin anlaşmazlık ile sonuçlanmasının ardından 70 işçi 16 gün önce greve başladı. 16 gün önce greve başlayan işçilere TES İŞ Sendikası Yatağan Şubesi destek ziyaretinde bulundu.

TES-İŞ’TEN GREVDEKİ İŞÇİLERE DESTEK
 Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi faaliyet alanında yer alan Denizli Beyağaç ilçesinde bulunan Türk Maadin Şirketi Tavas Krom İşletmesi İşyerinde, toplu iş görüşmelerinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle greve başlanmıştı.  70 işçinin işyeri önünde 16 gündür devam eden nöbetine TES İŞ Sendikası Yatağan Şubesi’nden destek geldi. Grevdeki işçilere destek için TES İŞ Sendikası Yatağan Şubesi Yönetimi ziyarette bulundu. TES İş heyetini grevin devam ettiği maden önünde Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube yöneticileri karşıladılar. Haklı mücadelelerinde işçilerin her zaman yanında olduklarını ve maddi ve manevi desteklerinin her zaman süreceğini belirten TES İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik “Gazanız mübarek olsun” diyerek işçilere başarılar diledi.

Grev hakkında konuşan Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin;

İşçinin makul talebi karşılanmadığı gibi grev aşamasına gelmişlerdir. Haklı ve meşru mücadele veren maden işçisi arkadaşlarımız anayasal haklarını sonuç alıncaya kadar kullanacaklardır. Yeraltı krom işçisinin ortalama maaşı 1300-1500 arasındadır. Ücret, ikramiye, sosyal haklar ve servis konusunda sözleşme tıkanmıştır. % 25’lik zam talebini fazla bulan işveren sözleşmenin birinci yılında % 8.25, sözleşmenin ikinci yılında % 8.50 zam önermiş ve tüm sosyal haklarda da aynı zam teklifinde bulunmuştur. Yerin 700 metre altında çalışan yeraltı krom işçisi arkadaşlarımız bu teklifi kabul etmeyerek yasal görüşme sürecinin sonunda arabulucudan da sonuç alınamayınca greve gitmişlerdir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68