banner80

TGB ve TLB’den “Darağaçlı” Anma

Ankara Ulucanlar Cezaevi'nde 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, ölümlerinin 42. yıl dönümünde Yatağan’da anıldı.

TGB ve TLB’den “Darağaçlı” Anma
 Türkiye Gençlik Birliği(TGB) ve Türkiye Liseliler Birliği(TLB) tarafından Ankara Ulucanlar Cezaevi'nde 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için Yatağan’da düzenlenen anma töreni Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirildi.

İşçi Partisi Yatağan İlçe Başkanlığı’nın da katıldığı anma programında basın açıklaması yapan TGB Yatağan İlçe Başkanı Neşet Yerli, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı asanlarla AK Parti hükümetinin aynı zihniyette olduğunu söyledi.

Yerli, yaptığı basın açıklamasında; “Bundan tam 42 yıl önce bugün, 3 yiğit devrimciyi, 3 yiğit önderi kaybettik. Onların amaçları emperyalizmin son bulduğu bir dünya, yaşanılması bir Türkiye yaratmaktı. Bugün, gençliği tek bir kalıba sokarak gerici, kindar bir nesil yaratmak isteyen; bugünün Deniz’lerini; Ali'yi Ahmet’i, Abdocan’ı Ethem’i Berkin’i katleden emperyalizm işbirlikçisi AK Parti hükümeti, 1972’de Deniz Gezmiş’i, Yusuf Aslan’ı, Hüseyin İnan’ı idam eden zihniyettir. Bugün Türkiye üzerinde oynanmaya çalışılan kirli oyunları, hükümetin faşist düzenini, 68’in aynı kararlılığıyla yıkmak için buradayız. Köklerinden beslenenler filizlenip yeşerirler. Köklerimizden besleniyoruz, Mustafa Kemal’in Kurtuluş mücadelesinden, Deniz’lerin tam bağımsız Türkiye mücadelesinden besleniyoruz. Geçen yıl, 6 Mayıs’ta Deniz Gezmiş’leri mezarı başında anmıştık. Çünkü yitip giden devrimci yiğitlerin, bizden onları faşist düzenle katledenlerden hesap soracağımızı bildiklerinin bilincindeyiz ve bugün fidanlarımıza söz veriyoruz. Elbet 3 fidanın ve Gezi şehitlerin hesabını soracağız. AK Parti hükümetinin yasaklarına karşı 19 Mayıs’ta yüz binleri alanlara taşıdık ve Gezi Parkı’nda ağaç katletmeye çalıştılar 'Ağaç sevdamız astığınız fidanlardandır’ diyerek engel olduk ve Türk milletini ayağa kaldırarak topyekûn direnişe geçtik. 5 Ağustos’ta Silivri zindanına dayandık ve yurtseverleri çıkardık, sıra diğer yurtseverlere. İlkokullarda Andımızı yasaklamaya çalıştılar, yasaklayamazsınız diyerek Andımızı liselere, üniversitelere ve meydanlara taşıdık. 29 Ekim’de vatansever halkımızla hep bir ağızdan Andımızı okuduk. Türkiye’nin yurtsever ve devrimci birikimine vurulan prangaları çözmek için Türkiye’yi özgürleştirmek için 13 Şubat’ta Meclis kapılarına dayandık. 17 Aralık asrın hırsızlığını, tüm yurda yaydık ve AK Parti hükümetinin hırsız olduğunu bir kez daha gösterdik. 6 Mart 2014’te Deniz’ler gibi Samsun Limanı’nda Amerikan savaş gemisini kovduk. ‘Geldik-gördük-kovduk.’ AKP hükümetini de kovacağız. 11 Mart’ta Gezi’nin çocuğu Berkin Elvan’ı kaybettik ama binlerce Berkin olup meydanlara aktık. 23 Mart YGS eylemi yaparak sistemin metafiziği olmayacağımızı haykırdık. 1 Mayıs’ı ve Mayıs ayını 1’lik Mayısı olarak nitelendirdik ve 1 Mayıs’a ulusal bayrağımızla meydanlara çıkarak bölünmeyeceğimizi tam bağımsız Türkiye’yi kuracağımızı haykırdık. TGB-TLB olarak Deniz’lere sahip çıkmak, onları sadece 6 Mayıslarda anmak amacımız değildir, mücadele edip hayatlarını verdikleri bağımsız Türkiye özlemini gerçekleştirmektir. TGB-TLB olarak varlığımızı Deniz’ler gibi ülkemizin tam bağımsızlığına feda ediyoruz. Atatürk’ten Deniz’e tam bağımsız Türkiye” dedi.

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 18:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet tan
ahmet tan - 7 yıl Önce

tyolunuz denizlerin yolu olsun ebrikler

yörük efe
yörük efe - 7 yıl Önce

chp bu gençlerin asılması için oy kullandı zamanında mecliste haberin var mı liseli.

SIRADAKİ HABER

banner68