TGB, Yatağan Termik Santrali'ne kalkan oldu

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkanı Çağdaş Cengiz ve beraberinde gelen TGB üyeleri, Yatağan Termik Santrali önünde toplanarak santrale giriş ve çıkışı kapattı. Cengiz, burada yaptığı konuşmada, “Hepimizin olan bu santrali ve maden ocaklarını, yani kalelerimizin düşürülmesine asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

TGB, Yatağan Termik Santrali'ne kalkan oldu
 TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz beraberinde TGB üyeleri ile birlikte Yatağan Termik Santrali önünde özelleştirme karşıtı eylemlerini sürdüren enerji ve maden işçilerini ziyaret etti. Cengiz ve beraberindekileri, Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye enerji ve maden işçileri ile TGB Yatağan Şubesi üyeleri karşıladı.
Cengiz, burada işçilere hitaben yaptığı konuşmada, tüm Türkiye'nin gözünün burada olduğunu belirterek Yatağan'daki işçi direnişinin, özelleştirme yanlılarını yerle bir edeceğinden şüphesi olmadığını ifade etti.
Yatağan işçilerinin direnişinin, gençleri gururlandırdığını kaydeden Cengiz, bu direnişten çok şey öğrendiklerini belirterek, “Biz sizden nasıl zafer kazanılacağını gördük. Nasıl yılgınlığa düşülmez, pes edilmez, kararlı durulur, bunu sizlerden öğrendik ve sizler gibi olmaya gayret ediyoruz” dedi.
“Hepimizin olan bu santrali ve maden ocaklarını, yani kalelerimizin düşürülmesine asla müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuşan Cengiz, işçilerin kaleyi içerden savunduğunu, kendilerinin ise dışarıdan savunduğunu söyledi.
Yatağan'a gelme sebebinin, işçilere bir söz vermek için olduğunu ifade eden Cengiz, işçilerin bir işaret vermesiyle Türkiye'nin dört bir yanından on binlerce insanın, Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerine kalkan olmaya geleceğini belirterek, şöyle konuştu:
“Şehir merkezinden kilometrelerce ötede, Silivri zindanlarında bu ülkenin namuslu aydınlarını, subaylarını, devrimcilerini, gazetecilerini zindanlara tıkarak bizleri sındırabileceklerini sandılar. Ama Türkiye'nin dört bir yanından on binlerce insanla, Silivri'ye gittik ve zindanları boşalttık. Hepsini özgürleştirdik. Yarın öbür gün bu fabrikaya, hukuksuzca, namussuzca, gelmeye çalışanların karşısına, sizler işaret fişeğini yaktığınızda, yine o on binleri buraya getireceğimize söz veriyoruz.”
Cengiz ve beraberindekiler, daha sonra işçilerle birlikte Yatağan Termik Santrali nizamiyesi önünde toplanarak santralin giriş ve çıkışını kapattı. 
Eylemciler, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 19:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
enver akcan
enver akcan - 7 yıl Önce

helal olsun tgb ye... eski muğla avkatlar odası başı i.mustafa termik santralı azına bile almıyo... yatağanda yaşarken santralla anlaşıp nemasını kaptı ... şimdi bodrumda hayatını yaşıyor... yatağanlılar da hayatları için uğraşıyor... i.mustafa yüzündan santarala dava bile açamıyorlar... çünkü i.mustafa anlaştığı santrala açtığı davayı bilerek kaybetti...editörlere saygılarımızla.

SIRADAKİ HABER

banner68