TGKK Yatağan’daki ilk konferansını düzenledi

Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu (TGKK) Muğla Temsilciliği tarafından Yatağan’da “Anne baba tutumlarının çocuklar ve ergenler üzerindeki etkileri” adlı konferans düzenlendi.

 TGKK Yatağan’daki ilk konferansını düzenledi
 TGKK Muğla Temsilciliği, Yatağan’da “Anne baba tutumlarının çocuklar ve ergenler üzerindeki etkileri” adlı konferans düzenledi. YEAŞ Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen konferansın konuşmacısı ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atılgan Erözkan idi.

Konferansa, Konfederasyon Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Yusuf Deveci, Konfederasyon Danışmanı Zekeriya Bingöl, Konfederasyon İl Başkanı Özay Çalış ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Özay Çalış ve Zekeriya Bingöl, konfederasyonun amaçlarından bahsederek konferansa katılanlara teşekkür etti.

Hiç kimsenin mükemmel bir birey olmadığına değinen Erözkan, herkesin belli konularda eksikliklerinin olduğunu, dolayısıyla da karşı taraftan mükemmeli beklemenin anlamsız olduğunu söyledi.

Demokratik anan baba tutumlarının haricindeki tüm ana baba tutumlarının çocukları üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu kaydeden Erözkan, “Hayatın ilk 6 yılı, bebeklik ve ilk çocukluğu kapsayan dönem, kişiliğin oluştuğu dönemdir. Bu noktada çocuk zihinsel, sosyal, duygusal, ahlaki olarak gelişir. Tüm bu bağlam içerisinde, çocuğun yakın çevresini oluşturan anne ve babanın davranışlarının çocuk üzerindeki etkilerinin, demokratik ebeveyn tutumunu benimsemiş olarak oluşması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Bir çocuğun çocuk gibi davranması kadar doğal bir şey olamayacağını ifade eden Erözkan, şöyle konuştu:

“Önemli olan bir yetişkinin çocuk gibi davranmasıdır. Bu durum bilhassa çocuğun akademik, sosyal ve duygusal yönüyle abluka altına alınmasına sebep oluyor. 22-23 yaşına geldiği zaman KPSS’yi kazanmış ama ruh sağlığı bozulmuş bir birey görmek istemiyorsak, mükemmeliyetçi tavırlarımızı bir kenara bırakıp karşımızdakini olduğu gibi kabul etmeliyiz.”

Konfederasyon İl Başkanı Özay Çalış, bu tür etkinliklerin devam edeceğini ifade ederken, Konfederasyon Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Yusuf Deveci, Yatağan için özel çalışmalar yürüteceklerini kaydetti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68