THK Yatağan’da 4 bin 78 adet deri topladı

Türk Hava Kurumu (THK) Yatağan Şube Başkanı Hasan Haşmet Işık, Kurban Bayramı’nda Yatağan genelinde 4 bin 78 adet derinin kurumlarına bağışlandığını bildirdi.

THK Yatağan’da 4 bin 78 adet deri topladı
 Bu yıl Kurban Bayramı’nda, daha önceki bağışlara göre ortalamanın 700 adet altında bir bağışın gerçekleştiğinin altını çizen aynı zamanda Yatağan Belediye Başkanı olan THK Yatağan Şube Başkanı Hasan Haşmet Işık, çeşitli sebeplerden dolayı bu rakamın ortaya çıktığını savundu.

THK'nın Türk havacılığında sivil desteğin öncüsü olduğunu belirten Şube Başkanı Işık, “Toplanan kurban derileriyle vatandaşlarımız, Türk havacılığına büyük katkıda bulunuyor. Bu gelirle pilot yetiştirme, zirai ilaçlama, orman yangını söndürme uçakları ve sınır bölgesindeki Mehmetçiğin yanında olmaya çalışıyoruz. Doğal afetlerde de Türk Hava Kurumu'nun tüm imkânları vatandaşlar için seferber oluyor” şeklinde konuştu.

Yatağan’daki kurban derilerinin geçen yıla oranla 700’e yakın daha az toplandığını açıklayan Işık, buna rağmen beklentilerine yakın bir rakamda deri bağışı topladıklarını söyledi.

Yatağan ilçe merkezinde ve mahallelerinde Türk Diyanet Vakfı’nın da kurban derisi topladığını belirten Işık, Bencik ve Yeşilbağcılar mahallelerindeki vatandaşların, derileri cami yaptırma derneklerine bağışladığını, Gökgedik ve Yenikarakuyu mahallelerinin muhtarlarının ise deri toplamadığını kaydetti. Buna rağmen kurumun bin 165 koyun, 2 bin 847 keçi ve 66 sığır derisi topladığını açıklayan Işık, bağışta bulunan herkese teşekkür etti.

“Suç teşkil eden duyumlar aldık”

Toplanan deri sayısının düşüşündeki temel faktörün ilçe merkezinde ve bazı mahallelerde yasal olmayan yöntemlerle bağış toplanmasına bağlayan Işık, şöyle konuştu:

“Biz, kurum olarak cami yapılmasına veya Türk Diyanet Vakfı’nın bağış toplamasına karşı değiliz. Fakat bayram boyunca suç teşkil eden duyumlar aldık. Buna göre, bazı yerlerde makbuzsuz ve yasal olmayan yöntemlerle deri toplanmış. Hatta bazı yerlerde çocuk yaştaki kişilere deriler toplatılmış. Bunlar yasal değildir. Yasal olmayan yöntemlerle toplanan derinin hangi amaca hizmet ettiğini kimse bilemez.”

Muğla’da 51 bin 343 adet deri toplandı

Ayrıca edinilen bilgilere göre, THK’nın Muğla genelinde 51 bin 343 adet deri toplandı. Bu yıl Kurban Bayramı’nda Muğla’nın ilçelerinde toplanan kurban derisi rakamları ise şu şekilde:

Menteşe'de bin 326 koyun, 5 bin 161 keçi ve 197 sığır, Bodrum'da 5 bin 1 koyun, bin 232 keçi ve 263 sığır, Datça'da 450 koyun, 450 keçi ve 19 sığır, Fethiye'de 4 bin 740 koyun, 6 bin 114 keçi ve 61 sığır, Kavaklıdere'de 383 koyun, 852 keçi ve 4 sığır, Köyceğiz'de 400 koyun, 812 keçi ve 2 sığır, Marmaris'te bin 100 koyun, 705 keçi ve 80 sığır, Milas'ta 6 bin 436 koyun, 4 bin 21 keçi ve 158 sığır, Ortaca'da bin 341 koyun, 2 bin 21 keçi ve 18 sığır, Ula'da 471 koyun, bin 419 keçi ve 52 sığır, Yatağan'da bin 165 koyun, 2 bin 847 keçi ve 66 sığır derisi.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 19:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali bey
Ali bey - 7 yıl Önce

haşmet beyin oğlu türk hava kurumunda çalışmasa bu derilerde thk na toplanmaz. ya ne yapılır sormaya gerek var mı? barış bey iyi ki thk da çalışıyor. derilimiz doğru adreste toplanıyor

Bir Akıl
Bir Akıl - 7 yıl Önce

değerli başkan ses yayın sisteminden sağol vefat edenlerin hepsini duyuyoruz ancak yatağan merkez hariç belde ve köylerde cenazelerde otobüs verilmesi ilçe belediyesinin pide ve ayran ikramı ile taziye mektubu verilmeside büyükşehir belediye başkanının kanunda yazılı olmayan görevi hatırlatayım

SIRADAKİ HABER

banner68