Tibet’e Giden Yol Yatağan’dan Geçti

Almanya’dan 14 ay önce başladığı yolculukla dünyayı yürüyerek dolaşan Stephan Meurisch geçtiğimiz Pazartesi günü Yatağan’a geldi. Yatağan’a bağlı Turgut Beldesi’nde konaklayan Alman gezgin Meurisch amacının 5 yıl içinde Tibet’e ulaşmak olduğunu belirterek; “Yürümeyi tercih ediyorum çünkü Dünya’yı adım adım hissetmek istiyorum” dedi.

Tibet’e Giden Yol Yatağan’dan Geçti
 Yaklaşık 14 ay önce Almanya’dan başlattığı ve tamamen yaya olarak gerçekleştirdiği Tibet yolculuğuyla adından sık sık söz ettiren Alman gezgin Stephan Meurisch iki gün boyunca Yatağan’da konakladı.

Pazartesi günü Katrancı Köyü üzerinden Turgut Beldesi’ne ulaşan Meurisch’i Turgut Belediyesi personelleri konuk ederken, Alman gezginin para kullanmadığı ve genellikle köy ve belde gibi küçük yerleşim birimlerini tercih ederek kendisine kapılarını açan kişilerin evinde kaldığı öğrenildi.

Turgut Beldesi Osman  Hamdi Bey Konağı’nda sorularımızı yanıtlayan 32 yaşındaki Stephan Meurisch; “Yaklaşık 14 aydır yollardayım. Almanya’dan çıktığım yolculuğum sırasında Avusturya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan gibi ülkeleri tamamen yaya olarak gezerek Türkiye’ye kadar geldim. Yaklaşık 6 aydır Türkiye’deyim. Tibet’e giden yolda kış şartları ağır olduğu için kışı Türkiye’de geçirdim ve pek çok şehri ziyaret ettim. Amacım Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Pakistan, Hindistan, Nepal ve Çin güzergahını takip ederek Tibet’e kadar ulaşmak. Bu yaklaşık 5 yılımı alabilir” dedi ve Türkiye hakkındaki izlenimlerini de paylaşarak; “Türk insanları sıcak kanlı. Ziyaret ettiğim her yerde güzel karşılandım. Hikayelerimi dinlemek insanların hoşuna gidiyor” şeklinde konuştu.

En çok karşılaştığı sorunun “neden ulaşım araçlarını kullanmadığı” yönünde olduğunu da belirten Alman gezgin Meurisch macera yaşamak için yürümeye başladığını belirterek, “Binlerce kilometre oldu. 14 aydır yoldayım. Otel ve benzeri konaklama tesislerinde kalmıyorum. Ziyaret ettiğim yerlerde insanlardan yardım istiyorum onlar da bana kapılarını açıyor. Bu konuda Türklere çok teşekkür ediyorum çünkü beni kendilerinden biri gibi samimi şekilde karşılıyorlar. En çok karşılaştığım soru ise niye ulaşım araçlarını kullanmamam. Çünkü ulaşım araçlarıyla yapılan yolculuklar istediğim etkiyi vermiyor. Adım adım hissederek gezmeyi seviyorum” dedi.

Meurisch’i Turgut Beldesi’ndeki evinde konuk eden Turgut Belediyesi personellerinden Ahmet Yunus Tuna ise; “Meurisch’in anlatacak çok şeyi var. Yaya olarak Almanya’dan Tibet’e yolculuk etmeyi düşündüğümüzde ürkütücü gelebilir ama Meurisch’in yaşadıklarını dinledikçe ona hak veriyorsunuz” şeklinde konuştu.

Turgut Beldesi’nden yürüyerek Yatağan üzerinden Fethiye istikametini takip edeceğini belirten Stephan Meurisch, Antalya, Konya ve Erzurum yönünde ilerleyerek Türkiye’den çıkış yapmayı planladığını da sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2013, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER