TKİ'den Termik Santral,e Can Suyu

TKİ'den Termik Santral,e Can Suyu

TKİ'den Termik Santral,e Can Suyu

TKİ'ye bağlı GELİ Müessese Müdürlüğü,ne ait Eskihisar, Tınaz ve Bağyaka kömür havzalarındaki ruhsat sahasında bu yıl itibariyle Yatağan Termik Santrali,ni 10 yıl besleyecek kömür rezervinin kaldığı belirlendi. Bunun üzerine harekete geçen TKİ Genel Müdürlüğü, bölgede özel şahıslara ait kömür havzalarının ruhsatlarını satın alarak bünyesine katmaya başladı.

Yatağan Termik Santrali,ne yılda 4 milyon ton kömür sağlayan TKİ'ye bağlı GELİ Müessesi rezervlerinin 10 yıl içerisinde tükenecek olması nedeniyle başlattığı uygulama ile 10 milyon ton kömür rezervine sahip özel bir kömür havzası işletmesi ruhsatını satın alarak Yatağan Termik Santrali,ne 3 yıl daha ömür kazandırmış oldu.

Enerji Bakanlığı ve TKİ Genel Müdürlüğü,nün destekleri ile gerçekleştirilen bu çalışmaları sonuna kadar desteklediklerini belirten Maden-İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Åžube Başkanı Süleyman Girgin, “söz konusu rezervden elde edilecek kömürlerle ilave olarak 8 milyar KW enerji elde edilecektir. Yerli kaynak ucuz, sürekli ve güvenli enerji demektir. Enerji üretiminde garantör durumda olan TKİ'nin rezerv miktarının artmasıyla hem üretim potansiyeli artmış olacak hem de devletin enerji üretiminde yerli kaynaklarla sürekliliğine katkı sağlanmış olacaktır. Enerji Bakanımız Sayın Taner Yıldız ve Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürümüz Sayın Mustafa Aktaş'ın TKİ eliyle yerli kömürlerden daha fazla enerji üretilmesi amacıyla kurum bünyesine yeni ruhsatlar kazandırılması anlayışını memnuniyetle karşılıyor ve teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Öte yandan TKİ'nin bölgedeki diğer özel ruhsat sahibi kömür havzası işletmeleriyle de temasa geçtiği ve kömür rezervlerini artırmak için yoğun çalışma içersinde olduğu öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96