TOBB Muğla Fen Lisesi’nin temelleri atıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, altın ve petrolden daha büyük sermayelerin de olduğunu belirterek, “İstediğin kadar petrolün, istediğin kadar altının olsun, eğitimli insan olmayınca bunların hepsini kaybediyorsun. Ülkemizin geleceği olan bizim için çok eğitimli, nitelikli insana da ihtiyacımız var” dedi.

TOBB Muğla Fen Lisesi’nin temelleri atıldı
 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Yeniköy Mahallesi’ne yapılacak olan Muğla TOBB Fen Lisesi’nin temeli, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı törenle atıldı.

Hisarcıklıoğlu, törende yaptığı konuşmada, TOBB’un en çok yatırım yaptığı konuların başında eğitimin geldiğini ve bu düşüncelerinden asla vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

Muğla’daki 5’inci fen lisesinin temellerini atmaktan dolayı mutlu ve gururlu olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, bir sonraki Muğla programında da Muğla TOBB Fen Lisesi’nin açılışını yapacaklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, zenginleşmenin yolunun eğitimden geçtiğine vurgu yaparak, her türlü yatırımın bir riski bulunduğunu fakat eğitime yapılan yatırımın risksiz olduğuna işaret etti.

Eğitime yapılan yatırımın şehri ve ülkeyi kalkındırdığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Bu hayırlı işi yapmamıza vesile oldukları için eski valimize, şimdi ki valimize sağ olsunlar, milletvekillerimize, büyükşehir belediye başkanımızı, belediye başkanlarımıza her biri Muğla sevdalısı olan Muğla, Marmaris, Bodrum, Fethiye, Milas oda ve borsa başkanlarıma ticaret odamızın Marmaris, Fethiye, Bodrum başkanlarımıza huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Muğla’daki oda ve borsa başkanlarının birlik ve beraberliğinin tüm Türkiye’ye örnek olması gerektiğini kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birlik ve beraberlik olunca Allah rahmetini veriyor. En büyük sermaye ne altın ne petrol. Eğitimli insan. Bugünkü dünyada bu. İstediğin kadar petrolün, istediğin kadar altının olsun eğitimli insan olmayınca bunların hepsini kaybediyorsun. Ülkemizin geleceği olan bizim için çok eğitimli, nitelikli insana da ihtiyacımız var. İşte bugün burada temelini attığımız bu fen lisesi, hem Muğla’nın hem de ülkemizin ihtiyaç duyduğu başarılı gençlerimizi yetiştirecek. İnşallah bu fen lisesinden mezun olacak gençlerimiz ilim sahibi olacaktır. Devir icat çıkarma devri. İşte bu fen lisesi icat çıkarak çocukların geliştireceği yer olacak. Ben bunun böyle olacağına yürekten inanıyorum. Çünkü bizim gençlerimizde bu heyecanı ve bu arzuyu görüyorum.”

Çağa ayak uydurmak için eğitim

Muğla Valisi Esengül Civelek de, eski bir Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı ve Muğla Valisi olarak Muğla’ya yeni bir fen lisesinin kazandırılacak olmasından ayrı bir onur ve mutluluk duyduğunu söyledi.

Fen liselerinin ayrıcalıklı ve özellikli okullar olduğunu belirten Civelek, burada eğitim gören öğrencilerin, fen ve matematik alanında yetenekli, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açık, teknolojileri de fevkalade iyi kullanabilenlerden oluştuğunu kaydetti.

Civelek, ülkenin kalkınması için eğitime daha fazla yatırım yapılması gerektiğine işaret ederek, “Büyük değişim ve dönüşümün yaşandığı, sürekli bilgilerin ve teknolojilerin üretildiği içinde bulunduğumuz bilgi çağında, bilişim çağında, çağın gerektirdiği niteliklerle donatılmış genç nesiller yetiştirmek, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği ülkemizi çağdaş uygarlıklar seviyesine çıkarabilme hedefini gerçekleştirebilmek için eğitimin tüm paydaşları olarak var gücümüz ile çalışıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Muğlaspor Kulübü Başkanı Haluk Beyimoğlu tarafından, Hisarcıklıoğlu’na arkasında ismi yazılı 48 numaralı forma hediye edildi.

Tören, Muğla Valisi Civelek, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Mu

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68