TOKİ'nin 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi'nde kura listeleri ve tarihleri belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiği ‘100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi’ kapsamında, Muğla’nın Menteşe ilçesinde yapılması planlanan 500 adet toplu konut projesi için kura listesi ve tarihi açıklandı.

TOKİ'nin 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi'nde kura listeleri ve tarihleri belli oldu

Menteşe’de 500 konut projesine yapılan 14 bin 327 başvurudan 13 bin 318’i kabul edilirken, 1009 başvuru gerekli şartları sağlamadığı gerekçesiyle iptal edildi.

Menteşe’de 500 konut için kuraların 28 Şubat’ta çekileceği açıklanırken, kura listeleri belli olmayan Seydikemer’de 100 konut için 22 Nisan’da, Kavaklıdere 100 ve Milas’ta 300 konut için ise 24 Nisan tarihlerinde çekilecek.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yatay mimari anlayışıyla 2+1 ve 3+1 planında yapılacak sosyal konut için 16 Aralık 2019'da başlayan başvurular 15 Ocak'ta sona erdi. Depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Başvuruların e-Devlet üzerinden ve belirlenen bankaların yetkili şubeleri aracılığıyla kabul edildiği kampanyaya Menteşe’de toplam 14 bin 327 başvuru yapıldı.

1009 BAŞVURU İPTAL EDİLDİ

Menteşe ilçesinde 500 konut projesine yapılan 14 bin 327 başvurudan 13 bin 318’i kabul edilirken, 1009 başvuru gerekli şartları sağlamadığı gerekçesiyle iptal edildi.

Yapılan değerlendirme sonunda açıklanan listede; 2+1 konutlara yapılan 5’i şehit yakını, 327’si engelli ve 6 bin 823 diğer olmak üzere 7 bin 155 başvuru kabul edilirken, 21’i engelli, 455’i diğer olmak üzere 476 başvuru ise gerekli şartları sağlamadığı gerekçesiyle iptal edildi.

3+1 konutlara da, 39’u şehit yakını, 323’ü engelli ve 5 bin 801 diğer olmak üzere yapılan 6 bin 163 başvurusu kabul edilirken, 17’si engelli, 516’sı diğer olmak üzere 533 başvuru ise gerekli şartları sağlamadığı gerekçesiyle iptal edildi.

İLÇELERDE BAŞVURU LİSTELERİ AÇIKLANMADI

Muğla’ya yapılacak olan TOKİ konutları için Menteşe ilçesine 500, Milas’a 300, Seydikemer’e 100, Kavaklıdere’ye 100 daire olmak üzere toplam bin adet konut kontenjanı verildi.

TOKİ resmi sitesinde, Menteşe İlçesinde 500 konut için yapılacak kura çekimine hak kazananların listesi yayımlanırken, Kavaklıdere, Milas ve Seydikemer ilçelerinin kura listeleri açıklanmadı.

KURA ÇEKİLİŞİ

TOKİ resmi sayfasında yer alan açıklamaya göre;

“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) “En Az yüzde 40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için idaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

ÖDEME NASIL OLACAK?

Hak sahiplerine konutlar; satış fiyatının yüzde 10’u peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar), kalan tutarın tamamı aylık yüzde 0.49 oran ve 240 ay vade ile sabit taksit ile ödenecek. (T.C. Ziraat Bankası A.Ş. / T. Halk Bankası A.Ş. / Katılım Bankaları tarafından konut alıcılarına kredi kullandırılacak.) Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak.

GERİ ÖDEME

Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında başvuru yapılan bankanın yetkili şubelerinden geri alabilecektir.

SÖZLEŞME İMZALANMASI

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar idarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde bankada (Sözleşme imzalanacak şubeler daha sonra ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanım işlemlerini gerçekleştireceklerdir.

Sözleşme imzalama aşamasında; Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan proje bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge, hane halkı gelirinin en fazla net 5 bin 500 TL (İstanbul için 6.000 TL) olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri, gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır.

KDV ÖDEMESİ

Konutların teslimi öncesinde Katma Değer Vergisi Kanunu uyarınca, yüzde 1 oranında KDV konut alıcılarından tahsil edilir. Gayrimenkul Satış İşlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabidir.

Kura çekimi listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

//talep.toki.gov.tr/projeler/Mugla500.html?fbclid=IwAR3sVnB1Mm6hHew_CMp5gmlNmZf4SL9glBTMg6NmQhzycJGEBjCYreUywHM

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ece çetin
Ece çetin - 5 ay Önce

Muğla Milas kuraya hak sahibiyimmi

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68