Toksöz: “40 yıllık eksikliği, 2 yılda da bitirmemiz mümkün değil”

Yatağan Belediyesi’nin muhtarlarla bir araya geldiği kahvaltı programının ardından konuşan Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, “Yatağan olarak çok yol aldığımızı düşünüyorum. Ama 40 yıllık eksikliği, 2 yılda da bitirmemiz mümkün değil. Daha çok hizmete ihtiyacımız var” dedi.

Toksöz: “40 yıllık eksikliği, 2 yılda da bitirmemiz mümkün değil”

Yatağan Belediyesi, ilçedeki mahalle muhtarlarıyla Çamlık Restoran’da düzenlenen kahvaltı programında bir araya geldi.

Programa, AK Parti Muğla milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, AK Parti Yatağan Başkanı Ali Tekin, AK Partili ve MHP’li belediye meclisi üyeleri, AK Parti İl Başkan yardımcıları, Yatağan Muhtarlar Derneği Başkanı Şuayip Özbek ve mahalle muhtarları katıldı.

Kahvaltıdan sonra konuşan İlçe Başkanı Tekin, “Bugün, milletvekillerimiz, belediye başkanımız ve teşkilatımızla birlikte muhtarlarımızın sorunlarını ve taleplerini dinlemek için buradayız. Belediyemiz ilçemizin tüm eksiklerini gidermek için büyük gayret gösteriyor, bizler de hükümet olarak gereken desteği kendisine sağlıyoruz, sağlamaya da devam edeceğiz” dedi.

Milletvekili Gökcan da, “Pandemi nedeniyle uzun bir süredir muhtarlarımızla bir araya gelemiyorduk. Tam pandeminin etkisi azaldı derken, bu kez de yangın felaketiyle karşı karşıya kaldık. Şükür kavuşturana. Öncelikle böyle bir organizasyonu düzenleyen belediye başkanımıza ve ilçe başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Gönlümüz istiyor ki sizlerle daha fazla bir araya gelelim ama biliyorsunuz ki bu sene meclis çok uzun süre çalıştı” diye konuştu.

“Devlet üzerine düşeni yaptı”

İki yıldır süren pandemi süreci devam ederken bölgede bir de yangın afetinin yaşandığını hatırlatan Gökcan, geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Belediye başkanımız her Ankara’ya gelişinde seçim sürecinde söz verdiği her projeyi hayata geçirmek için çalışıyoruz ve koşturuyoruz. Başkanımızın ne kadar çalışkan olduğunu sizler de görüyorsunuz, iki yıl gibi bir sürede çok güzel işlere imza attı. Amacımız, genel ve yerel seçimlerde, Muğla’yla ilgili ne kadar verdiğimiz söz varsa hepsini bir bir yerine getirmektir. Yangın boyunca ve sonrasında hep sahadaydık. Yangınların söndürülmesi için gerekeni yaptığımız gibi, vakit kaybetmeden yaraların sarılması için de elimizden geleni yaptık, yapıyoruz. Devlet üzerine düşeni yaptı” dedi.

“Muhalefet, yangınlar çıkarken yangına bir kibrit daha attı”

Gökcan, yangın felaketiyle boğuşulan bir dönemde bir yandan da muhalefetle uğraşmak zorunda kaldıklarını kaydederek, “Yangın sürecinde sınıfta kalanlar oldu. Sınıfta kalanlar muhalefetti. O tarihlerde aynı anda sekiz ilçemizde yangın vardı. Bu yangınlar daha önceki yangınlara benzemiyordu. Çünkü bu coğrafyada bilenen bu kadar yangının aynı anda çıktığı bir afetler zinciri yok. Devlet, yangınlar başladığı ilk andan beri oradaydı, havadan ve karadan müdahalelerini yaptı. Şimdi de yaraların sarılması için vatandaşlarımıza ayni ve nakdi yardımlar yapılıyor. Peki, muhalefet ne yaptı, yangınlar çıkarken yangına bir kibrit daha attı. Bazı şeylerin siyaseti olmaz, orada Muğlam cayır cayır yanarken kalkıp da muhalefet partisinin milletvekillerinin yangına körükle gitmesi, vatandaşlarımızı kışkırtması, orman teşkilatı ve yangına müdahale edenlerin moralini bozması gibi bir hakkı yoktur. Maalesef her zamanki gibi sınıfta kaldılar. Vatandaşlarımız zamanı ve yeri geldiğinde bunun hesabını kesecektir. Her zaman olduğu gibi onlar konuşuyor, bizler icraatlerimizi yapıyoruz. Bizim Yatağan ve Muğla için yapacağımız daha çok şeyimiz var” diye konuştu.

Milletvekili Demir de, “Yatağan’dan her geçtiğimde bir başka projeyle karşılaşıyorum ve çok mutlu oluyorum. Yelda Hanımla tüm Muğla için koşturuyoruz ama şunu söylemeliyim ki, şu sıkıntılı süreçte en çok hizmeti alan Yatağan’dır. Sağ olsunlar bakanlarımızla ağabey-kardeş ilişkimiz var. Bizi kırmıyorlar ve isteklerimizi de tek tek yerine getiriyorlar” dedi.

“Devletin gücünü yanlarında hissettiler”

Ülkelerin güçlerinin zor dönemlerde belli olduğunun altını çizen Demir, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hakikaten çok güçlü bir devlet olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Dünyanın birçok yerinde aylardır süren orman yangınları var ve söndüremiyorlar. Biz de öyle bir afetle karşılaştık, Allah bir daha göstermesin, 12 günde kontrol altına alındı, belki de 50 yerde aynı anda yangın çıkmasına rağmen, bu çok büyük bir başarıdır. Afet sona ermeden vatandaşların yaraları sarılmaya başlandı. Bunları dikkate almamak vicdansızlık olur. Öncelikle, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sisteminin ne kadar önemli olduğunu bu felakette bir kez daha anladık. Biz ne hükümetler, ne yönetimler, ne koalisyonlar gördük, böyle bir afet olmadı ama bunun onda biri afetlerde bile hükümetler, mağdurlara bir ayda ulaşıyordu. Ben rahmetli Özal’dan beri siyasetin içerisindeyim ve bunları yaşadım. Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemiyle birlikte bu afetlerde ne kadar hızlı kararlar alındı, bir kez daha gördünüz. Bir anda bütün kabine buraya geldi. İnsanların bir zararı varsa, ikiyle karşılandı. Ben Marmaris’te gezerken vatandaşlar Allah razı olsun diyorlar. Çünkü devletin gücünü yanlarında hissettiler. Muhalefetin elle tutulur bir şeyi kaldı mı, dökülüyorlar. Allah kimseyi onların durumuna düşürmesin. Şimdi HDP yöneticileri ortaya çıktı ve ‘Ya yanımızda sağlam duracaksınız ya da gidin yanımızdan’ dediler. Bakalım şimdi ne yapacaklar. Bizler Cumhur İttifakı olarak yolumuza daha da güçlenerek devam edeceğiz. Buna inanın ve bizim yönetimimizin bu ülkenin bekası için vazgeçilmez olduğunu bilin. Bu siyasi bir söylem değildir. Bu, Türkiye Cumhuriyeti’ne, bayrağına ve devletine bağlı bir vatandaş olarak konuşuyorum. Bu ülkenin, bu yönetime ihtiyacı var. Görüyorsunuz her taraftan saldırıyorlar ama her saldırıdan daha da güçlenerek çıkıyoruz.”

“40 yıllık eksikliği, 2 yılda da bitirmemiz mümkün değil”

Belediye Başkanı Toksöz ise, pandemiden önce muhtarlarla sık sık bir araya geldiklerini, kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte muhtarlarla yapılan toplantıların artarak devam edeceğini söyledi.

Göreve geldikleri günden bu yana Yatağan’ı hak ettiği seviyeye getirmek için gecelerini gündüzlerine kattıklarını belirten Toksöz, “Yatağan olarak çok yol aldığımızı düşünüyorum. Ama 40 yıllık eksikliği, 2 yılda da bitirmemiz mümkün değil. Daha çok hizmete ihtiyacımız var. Bu yapılan hizmetlerde iki milletvekilimize de teşekkür ediyoruz. Yaptığımız her hizmette onların çok büyük katkıları oldu. Göreve geldiğimiz günden bu yana, bin 500 kişilik meslek yüksekokulunu kazandırdık, o da bu yıl bin 100 öğrenciyle hizmet vermeye başlayacak. Yatağan Devlet Hastanemizi tamamladık, sadece Yatağan’a değil, çevre ilçelere bile hizmet verebilecek seviyede hastane oldu. Bu hizmetin eksikliklerini de tamamladığımızda vatandaşlarımız tedavi için çevre ilçelere gitmek zorunda kalmayacak. Gençlik merkezinin tamamlanmasıyla ilçemizin gençlerinin vakit geçirebilecekleri, etkinliklerin yapılacağı bir binaya sahip olacağız. Seçim sürecinde bir tuvalet kavgası almış başını gitmişti, geldiğimizden bir buçuk ay sonra tuvaletten bahseden kalmadı. Şimdi düğün yerlerimizin ayak sayısı altı mı olacak, sekiz mi olacak, bizim orada 10 bin metrekare taş döşendi, 5 bin metrekare daha döşeneceğinin kavgasını yapıyoruz. Daha önümüzde iki buçuk yıl süremiz var. Hizmete ihtiyacımız var. Söz verdiğimiz eksiklerin hiç birini bırakmayacağız. Seçim sürecindeki vaatlerimizin hepsini yerine getireceğiz. Bugüne kadar, geçmişten kalan 60 milyon liraya yakın borcu ödemeye devam ediyoruz. Biz hizmetleri yaparken bir yandan da bu borçları ödemek zorundayız. Önümüzdeki dönemde inşallah eksik bir şey bırakmayacağız. Tabi bu milletvekillerimizin desteğiyle olacak. İki milletvekillerimiz sağ olsunlar adeta Yatağan’a yağdırdılar. İnşallah bu yıl Muhtarla Derneğimizle birlikte Ankara programımız olacak” diye konuştu.

“Hiçbir zaman mahalle ayrımı yapmadık”

Toksöz, Yatağan’a çok daha güzel hizmetler yapmak için yeni projeleri bir bir hayata geçirdiklerini kaydederek, “Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Daha önümüzde yapacağımız çok iş var. Hizmette sınır yoktur, bugün yaptığımızın hizmetin ardından yarın yaptığımızın iki katı istenecek. Bütün muhtarlarımız da mahallelerine bir şeyler kazandırmanın derdinde ve talepleri var. Bugüne kadar hiçbir zaman mahalle ayrımı yapmadık. Bugünden sonra da yapmayacağız. Mahalle muhtarlarımız şahittir, göreve geldiğim günden bu yana hiçbir zaman siyaset yapmadım, yapmam da. Tüm muhtarlarımızın taleplerini biliyoruz ve inşallah eksiksiz bir şekilde yapacağız” dedi.

Programın ardından protokol üyeleri, muhtarlarla birlikte Çamlık Restoran’ın yakınında yapımı süren Yatağan Gençlik Merkezi’ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundular.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68