Toksöz, “İktidar olduk ama henüz muktedir olamadık”

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, düzenlediği yemekli toplantıda Yatağan ve Menteşe ilçelerindeki basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yatağan Belediyesi’nin borçlarından ve malzeme eksikliğinden Yatağan’a istedikleri hizmetleri yapmaya başlayamadıklarını belirten Toksöz, “İktidar olduk ama henüz muktedir olamadık” dedi.

Toksöz, “İktidar olduk ama henüz muktedir olamadık”

31 Mart Yerel Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın Yatağan Belediye Başkan Adayı olarak halkın huzuruna çıkan ve tarihi bir farkla 47 yıllık CHP iktidarını yıkan Mustafa Toksöz, Yatağan ve Menteşe ilçelerindeki basın mensuplarıyla bir araya geldi. Programa, Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Kaya, AK Parti Muğla Kadın Kolları Başkanı Ümmühan Toksöz, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut ve Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan da katıldı.

Bozüyük Mahallesi’ndeki Pınarbaşı Restoran’da düzenlenen yemekli toplantıda konuşan Toksöz, kısa bir süre önce belediyeye geldiklerini ve bu sürecin belediyeyi tanımaya çalışmayla geçtiğini belirterek, “Yatağan'da yeni bir şeyler yapmanın heyecanı içindeyiz. Bu süreçte önce biz 3-6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık çalışma programları yapmamız gerekiyor. Bu programlara sadık kalarak hareket etmemiz gerekiyor. Yatağan Belediyesi olarak çok güçlü bir belediye değiliz. Biz, 50 mahallemize hizmet götürme noktasında hükümet desteğine güveniyorduk. İstanbul seçimlerinden dolayı hükümet desteğine şuan için ulaşamadık, gidip yatırım alma şansımız olmadı. Fakat önümüzdeki süreçte inşallah hükümetimizle birlikte desteklerimizi alıp hizmetlerimizi yapacağız. Şunu da ifade etmek isterim. Bu süreçte kamu kurum ve kuruluşlarımız bizlere yardımcı oldu. 100 günlük bir süreç başlatıyoruz. Bu 100 günde ödemelerimiz ve diğer konularla ilgili halkımızı bilgilendirmek istiyoruz. Bu toplantıda Yatağan Belediyesi'nin şuan ki durumu nedir, biz neler yapacağız bunları anlatmak istiyoruz. Amacımız bizden önce hizmet edenleri kötülemek değil. Durumumuzu halkımıza anlatmak" diye konuştu.

“İktidar olduk ama henüz muktedir olamadık”

İşlerinin göründüğünden daha zor olduğunu fakat bu zorlukların da üstesinden geleceklerini kaydeden Toksöz, “İktidar olduk ama henüz muktedir olamadık. Borç çok, malzeme yok. Daha önce görev yapmaya çalışan arkadaşlarımız ellerinden geldiğince idare etmeye çalışmışlar. Onların bakış açısı ile bizim bakış açımız birbirinden çok farklı. Biz Yatağan Belediyesi'nin çok güçlü bir belediye olması gerektiğini düşünüyoruz. Ama maalesef hem alet edevat noktasında, hem de ekonomik olarak ve eleman verimliliği ile performans noktasında sıkıntılarımız var. Bunların hepsini aşacağız” dedi.

Tuvaletsiz ve mutfaksız düğün yeri kalmayacak!

Toksöz, Yatağan’a hizmet için yoğun bir çaba harcadıklarını anlatarak, “1 milyon metrekareye yakın parke taşımız var. 12 köyümüz bu parke taşları ile kaplanacak. Ayrıca oradaki ustabaşı benim hangi gün, hangi saatte oraya geleceğimi halka söyleyecek. Bu şekilde şikayeti olan benimle görüşüp anlatabilecek. Bizim en büyük sorunumuz tuvalet sorunuydu. Tuvalet problemini çözüyoruz. Bizden önce Yatağan’da yapılmış 20’ye yakın düğün salonu var. Fakat hiç birn tuvaleti yok. Yemekhanesi ve bulaşıkhanesi yok. Bunların yapımına başladık.  Bozüyük ve Yatağan arasında bir kültür yolu projemiz var. Dere ıslahı için DSİ ile görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Bir köprü yapacağız. Kanuni yolu güzergahında yapılacak kemerli köprü ile bu projemizi tamamlamak istiyoruz. Bu yolda çadırlarımız olacak. Hem de Atatürk’ün Selanik’teki evinin aynısını yapacağız ve öğrencilerimiz için kütüphane şekline dönüştüreceğiz. Ayrıca yürüyüş ve bisiklet yolu da olacak. Bir de Keloğlu Deresi projemiz var. Keloğlu Deresi’nin evlere vurma ihtimali var. Bu konuda da yine DSİ ile görüşmelerimizi gerçekleştirdik” diye konuştu.

Yatağan Belediyesi, üniversitenin büyüyüp genişlemesinden yana

Yatağan’ın tarihi, kültür, tarım ve işçi kenti olmasının yanı sıra bir öğrenci kenti haline getirilmesi için de çalışmalar yürüttüklerini aktaran Toksöz, “Yatağan Meslek Yüksek Okulu’nda mermercilik ve elektrik bölümümüz var. Bu bölümler genelde erkek öğrenci ağırlıklı bölümlerimiz. Biz bayan öğrencilerimizin de olması gerektiğini ve bir denge oluşturmasını istedik. Bu yıl adalet ve büro yönetimi ve sekreterlik bölümlerinin Yatağan’da açılması için rektör hocamızla görüştük. Bu iki bölüm açılacak. Tabi ki buraya gelecek olan bayan öğrencilerimiz için bir yurt ihtiyacı doğacak. Bu konuda FETÖ’den kalma inşaat halinde bir yer var. Bu yapıyı 80 kişilik bir kız öğrenci yurduna çevirmek istiyoruz. Yurdun yapımı konusunda bir hayırseverimiz ciddi yardım yapacağını söyledi. Üniversitemiz bu yardımla yurdu yapacak inşallah” dedi.

İzmir’in Efes’i varsa bizim de Stratonikeia’mız var!

İlçedeki Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı’na büyük önem verdiklerinin altını çizen Toksöz, “Stratonikeia inşallah bizim dönemimizde Efes’ten sonraki en büyük antik kent olacak. Ayrıca Laginamız var. Biz bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Yatağan’ın turizm ilçesi olması için müracaat ettik. Bu konuda olumlu bir görüş yazısı aldık. Bu bize nasıl bir avantaj sağlayacak? Turizm kenti olduğunuz zaman personel ve norm kadrolarınız tekrar belirleniyor. İller Bankası’ndan alınan ödenek yaklaşık yüzde 30-40 civarında artıyor. Ekonomik olarak belediyemizin durumu iyi olmadığı için bununla ilgili ciddi bir mücadelemiz var” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rıfat Bacak
Rıfat Bacak - 9 ay Önce

Çalışana üretene güzelleştirmek yenilemek için çalışanlara başarılar dilerim

SIRADAKİ HABER

banner56