Toksöz'ün İtirazına CHP'den Yanıt: "Hükümetin Dayattığı Kriterlere İtiraz Ediyor"

Yatağan'ın Turgut, Yeşilbağcılar, Bozüyük, Bozarmut, Bencik ve Madenler mahallelerinin kırsal mahalle olarak kabul edilmesi kararının, Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısında oy çokluğuyla reddedilmesine Ak Partili Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz tepki göstermiş, hukuki mücadele başlattıklarını belirtmişti. Yatağan CHP İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ilçede 38 mahallenin kırsal mahalle olarak kabul edildiği, bu 6 mahallenin ise Ak Parti hükümetinin dayattığı kanunun kriterlerlerine uymadığı söylendi. Açıklamada, "Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’ün bir itirazı bulunuyorsa bu tamamen hükümetin çıkardığı yasadaki eksiklikler ve yanlışlara olan bir itirazdır" ifadeleri kullanıldı.

Toksöz'ün İtirazına CHP'den Yanıt: "Hükümetin Dayattığı Kriterlere İtiraz Ediyor"

"SİYASİ RANT VE POPÜLİST BİR YAKLAŞIM"

Açıklamanın tamamında ise şu ifadelere yer verildi: "Yatağan İlçemizde 6 Mahallenin kırsal Mahalle olarak belirlenmemesine yönelik özellikle Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz ve Yatağan Belediyesi'nin resmi hesaplarına yakışmayacak şekilde açıklamalar yapılmaktadır.

Bu süreçte tamamen siyasi rant ve popülist yaklaşımlarla hareket edildiğini görüyoruz. Bunlar istiyorlar ki mevzuata uyulmasın, kanunlar tanınmasın siyasi rant uğruna usulsüz işler yapılsın. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliği gereğince kırsal mahallelerinin nasıl belirlendiği anlatılmıştır. Kırsal mahalleler belirlenirken Kırsal yerleşim özelliğinin devam edip etmemesi, Şehir merkezine olan uzaklık ve ulaştırma durumu, Belediyelerin yol, su, atık su, katı atık, toplu taşıma gibi hizmetlerinden en az birine erişebilme imkânına tam kapasitede ulaşabilip ulaşamaması, İmar mevzuatı uyarınca yerleşik ve gelişme alanları içinde olup olmaması, gibi maddeler göz önünde bulundurulmaktadır.

Yatağan’da bulunan 38 mahalle kırsal olarak kabul edilirken herhangi bir ayrımcılık olmuyor ancak 6 mahalle yukarda belirlenen kriterlere uymuyor diye kırsal mahalle kabul edilmeyince ayrımcılık yapılıyor denmesi utanmazlığın ta kendisidir."

" ORGANİZE BİR İŞ"

"Daha önce İlçe ve Büyükşehir Belediye Meclislerinde onaylanan Ula, Köyceğiz, Kavaklıdere, Menteşe, Datça ve Dalaman gibi İlçelerde bütün mahalleler kırsal mahalle olarak mı kabul edildi? Buralarda da kırsal olarak tanımlanmayan birçok mahalle bulunuyor. Mevzuata göre hareket edip yapılan tespitlerin neresinde ayrımcılık?

Yatağan Belediyesi'nin sosyal medya hesaplarına baktığımızda meclis toplantısında bir meclis üyesi tarafından 27 saniyelik bir görüntü kaydı aldığı görünüyor. O meclis toplantısı sonuna kadar canlı yayınlanan bir toplantı. Halkımızdan ricam Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin youtube hesabından girip meclis toplantısını izlemeleri. Maksatlı olarak sadece 27 saniyenin paylaşılması önceden organize edilen, halkımızı kandırmaya yönelik provakatif çalışmadır. Ayrıca teklifin değiştirilerek onaylamasının Büyükşehir Belediyesi olarak gösterilmeye çalışılması da bu art niyetin başlıca göstergesidir. Teklif büyükşehir tarafından değil meclis tarafından değiştirilerek onaylanmıştır."

"TOKSÖZ HÜKÜMETİN EKSİKLİKLERİNE KARŞI ÇIKTI"

"Zaten kırsal mahallelerinin belirlenmesinin belediyelere bırakılması hükümetin beceriksizliğini belediyelere yüklenmesinin bir başka yöntemidir. Bu hükümetin siyasal, ekonomik ve dış politika gibi hayatın her alanında yürüttüğü beceriksiz politikalar bu kez de yerel yönetimler konusunda da kendini göstermiştir.

Yatağan Belediye Başkanının bu teklifin değiştirilerek onaylanmasına karşı bir şüphesi varsa eğer açık olarak hükümetin dayattığı bu kanununa yönelik bir şüphedir. Çünkü Büyükşehir Meclisi kriterlerini belirlerken kanun ve yönetmelik hükümlerine göre hareket etmiş ve her şey şeffaf şekilde yürütülmüştür. Kimse büyükşehir meclisinden kanunsuz iş yapmasını bekleyemez. Tabi günümüzde hükümet yanlılarının kanunlara karşı olan bakış açısı göz önünde bulundurulduğunda sayın Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’ün de bu beklentide olmasını yadırgamamak gerekiyor.

Son olarak belirtmek isterim ki kimse halkımızı yalan yanlış açıklamalarla kandırmaya kalkmasın. Bu teklif merkezi hükümetin yayımladığı kanun ve yönetmelik gereğince değiştirilerek onaylanmıştır. Eğer sayın Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’ün bir itirazı bulunuyorsa bu tamamen hükümetin çıkardığı yasadaki eksiklikler ve yanlışlara olan bir itirazdır. Bizler kendi çıkardıkları yasaya bile uymayanlara karşı her şeye rağmen Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğuna inanıyor ve çağrıda bulunuyoruz.

Bahsedilen kırsal mahallelerde halkımıza yaşattığınız mağduriyeti gidermek için yasa değişikliği için gerekli adımları atınız ve vatandaşın mağduriyetini gideriniz. Unutulmasın ki gerçeklerin bir gün ortaya çıkma gibi bir huyu vardır."

Elif Ertan

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2021, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68