Toksöz’ün girişimleriyle, sismik araştırmalar durduruldu

Toksöz’ün girişimleriyle, sismik araştırmalar durduruldu

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Yatağan Ovası’nın altından kömür çıkartma işlemleri kapsamında gerçekleştirilen sismik araştırmaların, girişimleri sonucunda durdurulduğunu açıkladı.
Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ’nin mevcut kömür rezervlerinin kısa bir süre sonra tükenmesi nedeniyle Yatağan Ovası ve Turgut Mahallesi’nin altında oluşturacağı yer altı ocağıyla kömür çıkarmak için çalışmalar yürütmesi, ilçede tepkilere neden oldu.
Arazi sahiplerinin haberi olmadan tarım arazilerinde gerçekleştirilen sismik araştırmalar, vatandaşlar ile santral yetkililerinin karşı karşıya gelmesine neden olurken, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, konuya müdahale etti.
Belediye Başkanlığı makamında DSİ yetkilileri ile görüşen Toksöz, görüşmenin ardından Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ yetkilileriyle bir görüşme yaptı ve yapılan sismik araştırmalarının durdurulmasına karar verildi.
Alınan bu karar, Toksöz tarafından aranan Yatağan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kuru’ya iletildi.
Toksöz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Göreve geldiğimiz günden bu yana, tek düşüncemiz Yatağan ve Yatağanlıların menfaatidir. Bu doğrultuda çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. İlçemizde faaliyet gösteren termik santralin yeni kömür rezervi için yürüttüğü çalışmaların, Yatağanlıları mağdur etmesini asla kabul edemeyiz. Bu doğrultuda, firma yetkilileriyle görüşerek sismik araştırmaların durdurulması noktasında karar aldık. Dün dediğimizi, bugün de diyoruz, Yatağan Ovası’nın yeraltı su kaynaklarında bir sorun oluşmamalıdır. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar” diye konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68