Toplulaştırma ve sulama çalışmaları sürüyor

Yatağan’da Girme Barajı sulama alanı içinde kalan 11 mahallede toplulaştırma ve sulama çalışmaları devam ediyor.  Proje resmi askıya çıktı. Çalışmaların 2021 de sona ereceğini belirten Kaplan Harita İnş. Ltd. Şti. Toplulaştırma Proje Müdürü Harita Mühendisi Ali Tosun ve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kuru, projenin tamamlanmasıyla yolu ve suyu olmayan arazi kalmayacağını söyledi.

Toplulaştırma ve sulama çalışmaları sürüyor

Yatağan’da Girme Barajı sulama alanı içinde kalan 11 mahallede toplulaştırma ve sulama çalışmaları devam ediyor.  Proje resmi askıya çıktı. Çalışmaların 2021 de sona ereceğini belirten Kaplan Harita İnş. Ltd. Şti. Toplulaştırma Proje Müdürü Harita Mühendisi Ali Tosun ve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kuru, projenin tamamlanmasıyla yolu ve suyu olmayan arazi kalmayacağını söyledi.

Tosun, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yatağan ilçesine Akyol, Yeni, Bozüyük, Kapubağ, Eskihisar, Şahinler, Gökpınar, Yeniköy, Nebiköy, Madenler ve Bozarmut mahallelerinde DSİ tarafından ihalesi yapılıp Kaplan Harita tarafından yürütülmekte olan proje çalışmaları devam etmektedir.

Bugüne kadar proje kapsamında tüm mahallelerde yeni parselasyon planı çalışmaları tamamlanmış olup resmi askı süreçleri tamamlanmıştır. Arazi çalışmaları tamamlanıp parsel maliklerine yeni yer teslimleri tamamlanan Kapubağ, Şahinler, Eskihisar ve Madenler mahallelerinin kadastro ve tapu tescil çalışmaları devam etmektedir. 2020 yılı içerisinde Yeni, Akyol, Yeniköy ve Bozüyük mahallelerinde yer teslim ve tarla içi yol çalışmaları tamamlanacak olup yılsonu itibariyle adı geçen mahallelerin tapu ve kadastro tescil çalışmaları başlayacaktır.

Proje kapsamında kalan ancak Girme sulama sınırı dışında kalıp kendi sulama sistemi olan Nebiköy ve Gökpınar mahallelerinin proje çalışmaları 2021 yatırım yılında tamamlanacaktır.

Girme sulaması Arazi toplulaştırma projesi ile, 81700 m stabilize yol çalışması ve 33010 m tarla içi yol yapım çalışması tamamlanmıştır. Haziran ayı itibariyle proje sahasındaki tarla içi yolların açılması ve yeni parsellerin sahiplerine teslim çalışmalarına başlanacaktır’ dedi.

Kuru ise, “Yatağan ilçesindeki proje çalışmalarının sonuna yaklaşılmıştır. Projede yol olarak görülen arazilere ekim yapılmaması, çakılan kazıkların sökülmemesine özen gösterilerek projenin tamamlanmasına yardımcı olunmalıdır. Emeği geçen herkese teşekkür eder, toplulaştırma ve sulama projesinin herkese hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68