Torpil Yapmayan Müdür Kızağa Çekildi İddiası

Torpil Yapmayan Müdür Kızağa Çekildi İddiası

Torpil Yapmayan Müdür Kızağa Çekildi İddiası

Güney Ege Linyitleri İşletmeleri (GELİ) Müessese Müdürlüğü'nde, çeşitli birimlerde çalıştırılmak üzere 47 personel alınması için 24-25 Åžubat'ta sınav yapıldı.

 Sınav öncesinde, iddiaya göre; AK Parti Muğla Merkez, Yatağan ve Milas İlçe Merkezleri, GELİ Müessese Müdürü Yüksel Akın'a işe alınmaları istenilenlerin listesini verdiler.

Muğla Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çelebi imzalı işçi alım aday listesini, dönemin AK Parti Muğla Milletvekilleri Mehmet Nil Hıdır, Yüksel Özden ve Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk'ün de onayladıkları belirtildi. Ancak, GELİ Müessese Müdürü Akın, iki komisyon oluşturup, kameralar önünde sınav yaptırdı. Sınavda başarılı olan 47 kişi, işe girmeye hak kazandı. AK Parti'lilerin verdiği iddia edilen listelerdeki isimlerin bir çoğu ise, bu sınavları geçemediler.

AK Parti İlçe Başkanlarının, sınavın iptal edilmesi için baskı yaptıkları da iddia edilip, Akın,a, TKİ Genel Müdürlüğü'nden inceleme yapılması istendi. TKİ Genel Müdürlüğü Başmüfettişi Fikri Demir, yaptığı incelemenin ardından hazırladığı raporunda; “Adil ve adaletli bir şekilde sınav yapılmıştır. Sınavda bir usulsüzlük söz konusu değildir” görüşü bildirdi. Ancak, sınavı kazananların 6 ay geçmesine rağmen işe başlatılamaması üzerine, İlçede Akın'ın görevden alınacağı söylentileri yayılmaya başladı. Bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü, geçen hafta Akın'a, merkeze müşavir olarak görevlendirildiğini telefonla bildirdi.

Maden-İş'ten Kınama...

Akın, görevlendirmenin kendisine tebliğ edilmesini beklerken, Türk-İş'e bağlı Maden-İş Sendikası Yatağan Åžubesi, GELİ Müessese Müdürlüğü önünde açıklama yaparak, görev değişikliğini “kızağa çekilme” olarak niteleyip kınadı. Sınavı kazananların işe başlatılmadığına dikkat çeken Åžube Başkanı Süleyman Girgin; “İl ve İlçe Başkanlarının masaya koyduğu liste işe alınmadı mı, siyaset idareye müdahale eder. Gerçek âmirin İl ve İlçe Başkanları olduğu, o yöredeki kurumun başında olanlara hatırlatılır. O Müdür, ya da memur, yetkilerinden soyundurulur. Hatta sürülür, kızağa alınır. Bu yanlışlık Ankara'dan dönmeli” dedi.

Karalama Kâğıtları?

AK Parti Yatağan İlçe Başkanı Mustafa Toksöz, hakkındaki iddialarla ilgili olarak; “Söz konusu listeleri görmek gerek. Ancak, bu listeler Müdürümüzle değerlendirme yaparken karalama yapılan kâğıtlar olabilir” dedi. AK Parti Muğla Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çelebi, iddiaları kabul etmeyerek, hakkını yasal yollardan arayacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68