Traktörleriyle santralin girişini kapattılar

Yatağan Termik Santrali'nin özelleştirilmesine karşı çıkan Yatağan’a bağlı Yeşilbağcılar Mahallesi sakinleri, traktörleriyle santral girişini kapattı.

Traktörleriyle santralin girişini kapattılar
 Yatağan ilçesinde bulunan termik santralin yakınındaki Yeşilbağcılar Mahallesi’nin Muhtarı Mefhar Tüzün, beraberinde mahalle sakinleriyle birlikte Yatağan Termik Santrali önünde özelleştirme karşıtı eylemlerini sürdüren enerji ve maden işçilerini ziyaret etti.

Santral ve kömür ocaklarında çalışan işçilere, “Santralin cefasını birlikte çektik, mücadelesini de birlikte vereceğiz” mesajını iletmek için santral önündeki direniş çadırını ziyaret ettiklerini açıklayan Muhtar Mefhar Tüzün ve beraberindekileri, Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve işçiler karşıladı.

Mahalle Muhtarı Tüzün, burada yaptığı basın açıklamasında, “Yeşilbağcılarlılar olarak, santralin özelleştirilmesine karşıyız. Buranın özelleştirilmemesi için tam destek veriyoruz” dedi.

Mahalle sakinlerinden Muzaffer Gedik ise, daha önceki yıllarda Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) kendi arazilerini kamulaştırdığını, fakat özelleştirmeyle birlikte kamulaştırılan bu arazilerin alıcı firmaya satıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“TKİ tarafından daha önceki yıllarda arazilerimiz, evlerimiz ve mezarlıklarımız kamulaştırıldı. Yeşilbağcılar halkı olarak bu kamulaştırmalara itiraz etmedik. Çünkü devlet kamulaştırıyordu. Bu fabrika ve maden ocakları devlet eliyle çalıştırılıyor diyerek itiraz etmedik. Biz arazilerimizi özel sektöre vermek istemiyoruz. Özel sektör bu arazileri alırken acaba çiftçilerden izin almış mı? Özel sektör kararını tekrar gözden geçirsin ve bu fabrikaları almasın. Fabrika ve maden ocağı, devlet eliyle çalıştırılmaya devam etsin.”

Tüzün ve beraberindekiler, daha sonra işçilerle birlikte Yatağan Termik Santrali nizamiyesi önünde toplanarak traktörleriyle santralin girişini kapattı. Gruptakiler, bir süre sonra dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68