TUAY’dan Türk zeytinyağcılığına dev hizmet!

Yatağan ilçesinde faaliyet gösteren Tuay Zeytinyağı Fabrikası, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Güney Ege Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçirdiği mobil Ar-Ge tesisiyle, Türkiye’nin dört bir yanını gezerek ülkedeki 91 çeşit zeytinyağının şifa verici özelliklerini ortaya çıkaracak.

TUAY’dan Türk zeytinyağcılığına dev hizmet!

Eczacı Atilla Totoş’un işletmeciliğini yaptığı Tuay Zeytinyağı Fabrikası, Türk zeytinyağcılığındaki başarılı çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Yatağan’ın Türkiye’ye açılan kapısı olan Tuay, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Güney Ege Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçirdiği mobil zeytinyağı sıkım Ar-Ge tesisiyle, zeytinyağındaki çalışmalarına yeni bir boyut kazandırdı.

Totoş’un girişimleriyle ortaya çıkan mobil tesis, Türkiye’nin dört bir yanını gezerek ülkede bulunan 91 çeşit zeytini bu tesiste sıkmayı ve elde edilecek erken hasat soğuk sıkım yağın laboratuvardaki analizleriyle, şifa veren özelliklerini ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Bu çalışmanın Türk zeytinyağcılığı için dönüm noktalarından biri olduğunun altını çizen Totoş, “Ar-Ge aracımızla beraber şehir şehir dolaşarak buradaki zeytinleri yerinde inceleyeceğiz ve sıkacağız. Son teknoloji minimilize edilmiş sıkım tesisimizde sıktığımız yağları analiz laboratuvarlarına göndereceğiz ve nelere iyi geldiğini ortaya çıkaracağız. Hedefimiz, Türkiye’deki zeytinlerden edilen yağların hak ettiği değere ulaşmasıdır. Bu noktada, bizlerden desteğini esirgemeyen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Güney Ege Kalkınma Ajansı’na çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68