TÜBİTAK BİLİM FUARINA BÜYÜK İLGİ

Kavaklıdere Atatürk Ortaokulu’nda yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı büyük ilgi gördü.

TÜBİTAK BİLİM FUARINA BÜYÜK İLGİ
HABERİN GALERİSİ
Kavaklıdere Tübitak

Kavaklıdere Tübitak

 Kavaklıdere Atatürk Ortaokulu TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nın açılışı Pazartesi günü yapıldı. Açılışa İlçe Jandarma Komutan Vekili Erhan Dinçdemir, Belediye Başkanı Mehmet Demir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yılmaz, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Ortaokulu Halk Oyunları Ekibinin gösterisi ile başlayan program Okul Müdürü Hakan Terzioğlu’nun konuşması ile devam etti. Terzioğlu yaptığı konuşmada “ TÜBİTAK bilim fuarları ile birlikte 5-6-7 ve 8. Sınıftaki öğrencilerimizin öğretim programı çerçevesinde kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri  konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri ortam oluşturmayı amaçlamaktayız. En temel amacımız ise gerçek hayattaki soru ve sorunlara yönelik çözüm bulunmasında bilimin ve bilimsel çalışmaların öneminin öğrenciler tarafından uygulayarak, yaparak, yaşayarak öğrenmesini sağlamaktır. Bilim fuarları araştırmacı, öğrenmeye istekli, merak eden bilinçli bir neslin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biridir. Bilim fuarları genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, bir çok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücü ve yaratıcılığın birleşimidir.  Okulumuzun TÜBİTAK’la tanışması aslında yeni değildir. 2006-2007 ve 2008 yıllarında yine TÜBİTAK işbirliğinde gerçekleştirilen “Bu benim eserim” adlı ülke çapında gerçekleştirilen proje yarışmalarında üç yıl üst üste Muğla ilini İzmir bölge elemelerinde matematik alanında temsil eden tek olma başarısını göstermiştir. Yine 2007 yılında Ankara’daki Türkiye finallerine kalarak ülke genelinde hazırlanan binlerce proje arasında en iyi 100 proje arasına girmiş ve TÜBİTAK literatürüne projesini katmış bir okuldur” ifadelerine yer verdi. Terzioğlu fuar hakkında ise “Bilim fuarımız 28 adet projeden oluşmuş bir fuar olup, 60 öğrencimiz ve okulumuz  öğretmenlerinin tamamının danışmanlığında yoğun emekle öğrencilerin ilgi duyduğu alanlarda özgürlük değeri olan fikirlerle hazırlanmıştır. Hedefimiz bu alanlarda okulumuzu daha üst noktalara taşımaktır. Yapmış olduğumuz bu faaliyete katılarak bizleri onurlandırdınız. Çalışmalarımızda emeği ve desteği olan herkese teşekkür ederiz” dedi.

Fuar alanının açılışından sonra katılımcılar fuardaki projeler hakkında hazırlayan öğrenci ve öğretmenlerden bilgi aldı. Fuarda sergilenen 28 proje de katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Açılışın sonunda katılımcılar öğretmenler tarafından hazırlanan canlı müzik ile renkli anlar yaşadılar.

Pazartesi günü fuara gösterilen ilgi ikinci ve üçüncü günlerde de devam etti. Bilim fuarı Çarşamba günü son buldu.

Fuar sonunda görüştüğümüz Okul Müdürü Hakan Terzioğlu “Üç gün süren fuarın öğrenciler açısından büyük fayda ve verim sağladığını gördük. Kavaklıdere’de ilk defa gerçekleştirilen bu tür etkinlikleri önümüzdeki yıllarda geliştirerek devam ettirmek istiyoruz. Fuara gösterdikleri ilgiden dolayı tüm katılımcılara teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

UĞUR KOCABAŞ

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2016, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95