TÜİK Muğla’yı, Üstündağ ise TÜİK’i “Güvensiz” olarak değerlendirdi

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, TÜİK tarafından açıklanan “İllerde Yaşam Endeksi”nde Muğla’nın güven endeksinin son sırasında yer alması ile ilgili olarak TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyerek, TÜİK raporuna tepki gösterdi.

TÜİK Muğla’yı, Üstündağ ise TÜİK’i “Güvensiz” olarak değerlendirdi
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan “İllerde Yaşam Endeksi”nde Muğla’nın güven endeksinin son sırasında yer alması ile ilgili olarak TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyerek, TÜİK raporuna tepki gösterdi.

TÜİK İllerde Yaşam Endeksi’nin son sırasında yer alan Muğla’nın, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın ilgisini çeken ve her yıl milyonlarca yerli-yabancı turisti ağırlayan özel ve güzel bir il olduğunu vurgulayan Üstündağ, TÜİK’in bu raporunun yanlış ve gerçeklerden uzak olduğunu savundu.

Üstündağ, TÜİK raporunun Muğla halkını üzdüğünü ve Muğla halkının haksızlığa uğradığını düşündüğünü belirterek, turizm rezervasyonlarının yoğunlaştığı ve yurtdışı planlarının yapıldığı bir dönemde TÜİK’in böyle bir raporu açıklamasının, tatilini Muğla’da geçirmek isteyen turistlerin kararlarını etkileyebileceğini öne sürdü.

Açıklanan raporu “densizlik” olarak yorumlayan, bu raporun ülke turizmine yapılan ihanet ve affedilmez bir hata olarak değerlendiren Üstündağ, yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“TÜİK, kulaklarını kapatmış, uzayda yaşıyormuş gibi sözde bilimsel verileri açıklamaktadır. TÜİK yetkililerine sesleniyorum, siz kafayı mı yediniz, yoksa dalga mı geçiyorsunuz? Güvenlik endeksinde son sırada olduğunu öğrenince Avrupalı turistler Muğla’ya neden gelsin. Muğla’da belediyeler, turizm il müdürlüğü, Muğla Valiliği, turizm dernekleri ve sivil toplum kuruluşları Muğla’da turizmi 12 aya yaymak için yurt içi ve yurt dışında büyük bir çaba harcıyorlarken TÜİK, devekuşu misali bir hareketin içinde yer almaktadır. Muğla’yı itibarsızlaştırmak bu kurumun haddine değildir. Doğu ve Güneydoğu’da terör olayları ve çatışmalar had safhaya ulaşmışken, en güvenliksiz ilin Muğla olarak açıklanması, kabul edilemez bir yalandır, bir iftiradır. Muğla, ülkemizin en güvenli illerinin başındadır ve bunu ispat etmeye de gerek yoktur. TÜİK’çi arkadaşları Muğla’ya davet ediyorum. Beraber gezelim, beraber dolaşalım. Ondan sonra çalışmayı bir daha gözden geçirsinler. Biz Muğla olarak tarihimizden gelen kültür, örf ve adetlerimiz ile birlikte, efelerin mertliği ve adaleti ile efsaneleşen Muğla’mızda misafirperverlik, güler yüzlülük, efendilik Muğla’nın asli karakterlerindendir. Muğla’nın karakteristik yapısına, gerçek duruşuna, modern ve ileri düzey demokrasi ve düşünsel anlayışına uygun olmayan açıklamaları ve sözde bilimsel saptamaları şiddetle reddediyoruz, bunları sahiplerine iade ediyoruz. Mademki TÜİK Muğla’yı en güvensiz il ilan etti, biz de TÜİK’i en güvensiz kurum ilan ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2016, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95