Tüm Emekli Sen kapatma davası reddedildi

Ankara 34. İş Mahkemesinin Tüm Emekli Sen hakkında Ankara Valiliğinin isteği üzerine açılan davada verdiği kapatma kararı, Ankara Bölge Adliyesi 29. Hukuk Dairesi tarafından bozuldu.

Tüm Emekli Sen kapatma davası reddedildi

Tüm Emekli Sen Muğla Şube Başkanı Adil Eroğlu, Ankara 34. İş Mahkemesinin Tüm Emekli Sen hakkında Ankara Valiliğinin isteği üzerine açılan davada verdiği kapatma kararının, Ankara Bölge Adliyesi 29. Hukuk Dairesi tarafından bozulduğunu açıkladı.

Eroğlu tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “29. Hukuk Dairesi, Birleşmiş Milletler Ekonomik Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Avrupa Sosyal Şartı gibi Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri esas alarak ve Anayasamızın 17. Maddesinde yer alan ‘Herkes yaşama maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir’ ilkesine dayanarak emeklilerin sendika kurabileceğine ve üye olabileceğine hükmetmiştir. Bu kararla birlikte 13 milyon 500 bin emeklinin sendikamıza üye olabilir, örgütlenebilir hale gelmesinin önünde hiçbir engel kalmamıştır.

Bu karar çok önemli hukuksal bir belge ve kazanımdır.

Bunun için yürütülen hukuk mücadelesinde yer alan başta avukatımız Cemalettin Gürler olmak üzere bütün dostlarımıza ve yol arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Kazanımların sadece hukuksal mücadele ile olmayacağının bilinciyle, bu güne kadar emeklilerin sendikalaşması, örgütlenmesi yolunda sürdürdüğümüz mücadelede yanımızda olan sendikalara, demokratik kitle örgütlerine, meslek odalarına, siyasi partilere ve duyarlı kamuoyuna verdikleri destekten, taleplerimizi dile getirmelerinden, yanımızda olmalarından dolayı teşekkür ederiz.

Elde edilen kazanım dayanışma ile örgütlü mücadele ile hepimizin çabası ile kazanılmıştır” ifadelerinde bulunuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68