Turgutlu Tayyibe teyzenin mücadelesi dünya basınında

Yatağan Termik Santrali’nin linyit madenine 6 yıldır geçit vermeyen Turgut mahallesinde yaşayan 64 yaşındaki Tayyibe Demirel’in ilham veren mücadelesi Reuters ve BBC ile dünyaya duyuruldu.

Turgutlu Tayyibe teyzenin mücadelesi dünya basınında

Yatağan ilçesi Hacıbayramlar mevkiinde Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan yeraltı kömür işletmesinin linyit madenine 6 yıldır geçit vermeyen Turgutlu Tayyibe Demirel ablanın ilham veren mücadelesi Reuters ve BBC ile dünyaya duyuruldu. Demirel, son olarak açılan davanın sonuçlandığını ve Danıştay 6. Dairesi Başkanlığı tarafından ÇED gerekli değildir kararının ikinci kez reddedilmesini sağlamıştı.

Evlerin sınırına dayanan kömür ocaklarını durdurmak için açtığı davada ikinci kez ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal ettiren Demirel, dava sonrasında, “300 yıldır bu topraklarda yaşıyoruz. Bizi burada zehirlemeyin. Sizden tek isteğimiz köyümüzde mutlu yaşamak. Bizi köyümüzden göç etmek zorunda bırakmayın. Mücadelemiz bitmedi, yeni başlıyor. Şirket ÇED raporunu alıp yoluna devam etmek isteyecek, biz de karşı koyacağız. Bu güne kadar en az 50 eylem yaptık. Gerekirse 500 eylem daha yaparız” açıklamasını yapmıştı.

Tayyibe Demirel’in mücadelesini takip altına alan Reuters ve BBC çektiği bir video ile de yaşam savaşını dünyaya duyurdu. Demirel’in ajans ve televizyonlara verdiği röportajda; “Her tarafın talan edilmesine razı olamam. Hastalıklarıma rağmen mahkemelere devam edeceğim. Kanun neyde onu yapacağım. Bu yolları asla buradan geçirmem. Ben tarlama helikopterle mi ineceğim? Ben yeşili seviyorum, yeşile aşığım. Kuşların, bülbüllerin ötüş sesine aşığım. Allah’ın yarattığı bu yeşile, bu doğaya, tabiata aşığın. Burada kız kardeşimin laleler, gelincikler ve papatyalar içinde emeklediğini biliyorum. O kadar çiçeklerin arasında fotoğraflarımız çekildi. Şimdi onların hepsi yok oldu” ifadelerini kullandı.

Bölgenin talan edilerek bozkıra dönüştürülmüş arazi görüntülerinin yer aldığı video çekimlerinde Tayyibe Demirel’in konuşmasının devamı ise şöyle:

“Şu yok edilmiş, talan edilmiş yerin adını ‘Cehennem Çukuru’ koydum. Şimdi orası mı iyi, şu görünen zeytinlerle dolu ova mı? Torunum ileride ‘Babaanne sen nerede doğdun büyüdün, senin köyün nerede’ diye sorduğu zaman ne diyeceğim? Ben şehirde değil burada doğdum. Buraya gelin gittim ve hep burada yaşadım. Burada ölerek ömrümü tamamlamak istiyorum. Benim köyüme dokunmasınlar.”

Reuters haberi Ümit Bektaş ile Ece Toksabay imzası ve “Türk zeytin çiftçisi topraklarını kömür madeninden kurtarmak için savaşıyor” başlığıyla dünyaya duyurdu. Haberde, “Türkiye’nin güneybatısındaki Tayyibe Demirel’in zeytinliklerinin arkasında, tepenin yamacına yemek yiyen bir kömür madeni tarafından çıplak bırakılmış uçsuz bucaksız gri bir alan yatıyor. Ufukta, Yatağan kasabasının yanındaki elektrik santralinin üç dev bacasından yoğun duman yükseliyor. Arazisini ve köyünü kurtarmaya kararlı 64 yaşındaki büyükanne Demirel, Türkiye’nin en büyük elektrik santrallerinden birini beslemek için madeni uzatan operatörleri tek başına görevlendirdi. Geçen ay, madenin köyüne doğru genişlemesine karşı bir dava kazandı ve zeytinliklerin korunması gerektiğini söyleyen daha önceki bir mahkeme kararından kendisinin ortaya çıkardığı bilgilerle donanmış olarak, yüksek mahkemede temyizi de kazandı. Mahkemedeki zaferi mayın genişletme planlarını durdurdu, ancak Demirel altı dönümlük arazisinin kuşatıldığından korkuyor” ifadelerine yer verilerek haber geniş bir şekilde değerlendirildi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68