TURİZM ALTYAPI HİZMET BİRLİKLERİ!

TURİZM ALTYAPI HİZMET BİRLİKLERİ!

TURİZM ALTYAPI HİZMET BİRLİKLERİ!

Turizm sektörünün başarıya ulaşmasında hizmet sektörüyle birlikte, alt yapı tesislerinin de büyük önemi bulunmaktadır.

İşte bu amaçla, bir turizm kenti olan Muğla'da, turizmin başarıya ulaşabilmesi ve sektör kanalıyla ülkemizin beklentilerine cevap verilebilmesi için, “Turizm Altyapı Hizmet Birlikleri” kuruldu.

Bu birlikler de, Fethiye, Dalaman, Marmaris, Bodrum ve Milas ilçelerinde kurulmuş olup, birliklerin yönetim kurulu başkanlıkları da ilin Valisi  Fatih Åžahin  tarafından yürütmektedir.

Hava ve deniz yoluyla ile giriş yapan 3 milyondan fazlası yabancı turistler olmak üzere, toplam 7 milyon turiste ev sahipliği yapmakta olan Muğla ilinde, sektörün başarısı için zaman kaybı olmadan ihtiyaç duyulan alt yapı eksikliği, bu birliklerin kararıyla oluşturulan kaynak fonundan süratle yerine getirilebilmektedir.

Bu birliklerin kurulmasında ve yürütülmesinde ana ilke de, turizm sektöründen para kazanan, yani ekmek yiyen her kişinin veya işletmenin “Turizm Altyapı Hizmet Birliği” ne belli bir oranda para ödeyerek, birliğin bütçesinin oluşturulması, bu bütçe kanalıyla da çeşitli alt yapı hizmetlerinin yerine getirilmesidir.

Yani birliğin kurulduğu yerdeki, verilen çeşitli altyapı hizmetler  kapsamında hizmet alan bir turistik tesisten ve ya işletmeden aldığı hizmetin karşılında belirli bir ücretin alınmasıdır.

Bu işletmeler de bir turistik tesis olduğu gibi, taksici esnafa, restoran sahibine ve yiyecek içecek maddesi satan küçük esnaflara kadar, her işletme işletmenin büyüklüğü, yatak kapasitesi ve gücü oranında “Turizm Altyapı Hizmet Birliği” ne ödeme yapmasıdır.

Yani, Turizm Alt Yapı Birliklerinin kurulduğunda ana ilke,  “Hizmeti alan, bu hizmetin  karşılığını öder” fikri doğrultusundadır.

Turizm Altyapı Hizmet Birliklerinin yönetim Kurulu, o yöredeki turistik işletmelerin ve yerel yöneticilerin temsilcilerinden oluşmakta, Muğla'daki birliklerin başkanlığını da ilin Valisi yapmaktadır.

Turizmin ihtiyaç duyduğu çeşitli altyapı hizmetleri ve bu hizmetlerin öncelik sırası da, yine birlik yönetimince belirlenmekte, birliğin bütçe imkanları ölçüsünde de yerine getirilmektedir.

Örneğin, hafta içinde “Milas Turizm Altyapı Hizmet Birliği” nin gerçekleştirdiği hizmetler, Muğla Valiliği kanalıyla basın yayın kuruluşlarına iletilerek,yurttaşların bilgilendirilmesi hedeflendi.

Birliğin hedef ve amaçları açıklanırken de, Milas Turizm Bölgesinin, bütüncül bir anlayışla korunması, geliştirilmesi, tanıtımı, kültür ve turizme ilişkin sosyal ve teknik altyapının gerçekleştirilmesini ve işletilmesini sağlamak olarak belirlendi.

“Milas Turizm Altyapı Hizmet Birliği” tarafından gerçekleştirilmekte olan çalışmalara yer verilirken de; şu açıklamalara yer verildi:

***Birlik tarafından Milas Köylerinde oluşan atıkların toplanması için 140 bin TL'ye 2011 Model 13+1,5 m3 kapasiteli çöp kamyonu satın alınarak, Milas Belediyesine protokolle devredilmiş ve bölgemizde hizmet vermeye başlamıştır. Ayrıca Milas Köylerinde oluşan atıkların belli noktalarda toplanması ve muhafazası için 100 adet 800 litre hacimli çöp konteynırı alımı çalışmalarına başlanmıştır.

***Milas Salı Pazarında sorun olan, ihtiyaca cevap vermeyen, yerli ve yabancı konukların ve Milas halkının tepkilerine sebep olan WC yerine; Birliğimiz ve Milas Belediyesi ortaklığında 2 si özürlü vatandaşlarımıza hitap edecek 10 kabinli WC, 1 adet bebek bakım odası bulunan, giriş kısmında özürlü rampası mevcut olan tesisler yapılmakta olup, Ağustos ayında hizmete girecektir.

***Birliğimize üye olan köylerimizin drenaj boruları, plastik atık su boruları satın alınarak,birlikçe yerine  teslim edilmiştir.

****Milas yöremizin güzellikleri ve turizm potansiyelimiz yurt içinde ve yurt dışında bir çok fuarda tanıtılmıştır.

****Milas yöresini tanıtan el kitapçıkları 4 dilde bastırılmış olup, Turizm Danışma Ofislerinde yerli ve yabancı turistlerin yararlanabilmeleri için  dağıtılmış bulunmaktadır.

***TOKİ tarafından Milas'ta yaptırılan toplam 300 adet konut, 1 adet sosyal tesis, 1 Adet büfe, Muğla Merkez'de 3043 kişilik anfi ile bu inşaatların altyapı ve çevre düzenlemesi inşaat kontrollüğü de faaliyetlerinde kamu yararını gözeten birliğimiz tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

 ****Birlik amacına uygun talepler encümenimiz ve meclisimiz tarafından değerlendirilmekte olup, bölgemizde çevreye ve turizme duyarlı projeler üretilmeye çalışılmakta, mali durumumuz çerçevesinde bölgemize hizmet etmeye devam edilmektedir. Söz konusu hizmetlerin yapılması için katılım paylarıyla Birliğimize destek olan kurum ve kuruluşlarla, vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.

Turizm Altyapı Hizmet Birliklerinin amacına uygun olarak faaliyetlerini sürdürebilmesi ve turizmin başarısı için, tüm işletmelerin birliğe sahip çıkmaları ve gereken desteği de eksiksiz vermeleri gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68