banner80

Turizm Haftası Törenle Kutlandı

Yatağan ilçesinde Turizm Haftası törenle kutlandı. Cumhuriyet Ortaokulu bahçesinde düzenlenen törende konuşan Yatağan Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz, Yatağan’ın yakın zamanda Muğla’nın parlayan yıldızı olacağını söyledi.

Turizm Haftası Törenle Kutlandı
 Yatağan Cumhuriyet Ortaokulu bahçesinde gerçekleştirilen törene Yatağan Kaymakam Vekili Veli Biçer, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kamil Kıspet, Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz, daire amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Yusuf Benli yaptı. Benli, dünyanın hiçbir ülkesinin Türkiye kadar tarihi mirasa sahip olmadığını söyledi. Benli; “Ülkemiz, doğal güzellikler, zenginlikler yönünden dünyada hiçbir ülkede bulunmayan özelliklere ve çeşitliliğe sahiptir. Yurdumuz, tabiat ve tarih zenginliği ile turizm bakımından eşsiz bir hazinedir. Bir bölgeden öteki bölgeye değişen görünüş ve iklim ayrılıkları Türkiye’yi her mevsimde, her turistin faydalanabileceği ideal bir ülke yapmaktadır. Dünyanın hiçbir ülkesi Türkiye kadar uzun ve zengin bir tarihi mirasa sahip değildir. En eski uygarlıkların izleri, anıtları bizim topraklarımızdadır” dedi.

Benli’den sonra kürsüye çıkan Yatağan Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz, turizmin 12 aya yayılabilmesi için kültürel ve arkeolojik mirasların değerlendirilmesine vurgu yaptı. Oğuz, “Muğla ili bin 124 kilometrelik sahil şeridiyle dünyanın önemli turizm kentlerinden birisidir. Muğla denilince akla, deniz, kum, güneş gelmektedir. Ama ne yazık ki deniz turizmi 6 veya 8 ayla kısıtlı kalmaktadır. Turizmi çeşitlendirmek, 12 aya yaymak bizim elimizdedir. Bizim elimizdeki kültürel değerlerimiz ve arkeolojik kalıntılarımız bulunmaktadır. Eğer bunları değerlendirebilirsek Muğla’da turizm 12 aya yayılabilir ve turizm, çeşitlilik yönünden zenginleştirilebilir” dedi.

Yatağan’da bulunan kültürel ve arkeolojik eserleri hatırlatan Oğuz, Yatağan’ın yakın zamanda turizm konusunda Muğla’nın parlayan yıldızı olacağını söyledi. Oğuz, “İlçemizde bulunan Stratonikeia Antik Kenti, dünyanın en büyük beyaz mermer kentidir. İçerisinde 3 medeniyeti barındıran ve döneminde yüz bin kişinin yaşadığı bir kenttir. Bunun yanı sıra yine ilçemizde bulunan Lagina Antik Kenti, dünyanın en büyük dini merkezlerinden biridir. Şuan dünyada yaşamını sürdüren 2,5 milyon Pagan dinine mensup insanını dini merkezidir. Ayrıca Stratonikeia ve Lagina arasında 13 kilometrelik Kutsal Yol üzerinde dünyanın en eski dokuma, zeytinyağı ve seramik atölyeleri bulunmaktadır. Böylesine zengin bir bölge içerisinde yer alan Yatağan, maalesef kültürel yönden ön plana çıkamamıştır fakat yakın zamanda göreceğiz ki Yatağan, Muğla’nın turizm konusunda parlayan yıldızı olacaktır” dedi.

Konuşmaların yanı sıra Cumhuriyet Ortaokulu öğrencilerinden Görkem Gedikoğlu ve Melis Yeşil tarafından günün anlam ve önemini anlatan şiirler okundu.

Yapılan konuşmalar ve okunan şiirlerin ardından Cumhuriyet Ortaokulu halk oyunu ekibi tarafından yöresel oyun gösterisi sunuldu.

Tören, Turizm Haftası dolayısıyla düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, canlı müzik dinletisi, keşkek ikramı ve Cumhuriyet Ortaokulu öğrencilerinin resim sergisinin gezilmesiyle son buldu.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2014, 18:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68