Turizm Haftası Turgut Mahallesi’nde kutlandı

Yatağan ilçesinde, Turizm Haftası nedeniyle Turgut Mahallesi’nde kutlama töreni düzenlendi.

Turizm Haftası Turgut Mahallesi’nde kutlandı
 Toplumda turizm konusunda farkındalığı artırmak ve turizmi canlandırmak amacıyla düzenlenen ‘Turizm Haftası’ etkinlikleri, Yatağan ilçesinde bir dizi etkinlikle kutlandı. 15-22 Nisan tarihlerinde kutlanan hafta nedeniyle, Turgut Mahallesi meydanında düzenlenen törenin ardından Osman Hamdi Bey Konağı’nda inceleme gezisinde bulunuldu.

Turizm Haftası nedeniyle Turgut Mahallesi’nde düzenlenen etkinliğe, Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Engin Ocak, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Turgut İlkokulu Müdürü Servet Soy, Türkiye’yi turizm açısından cennet olarak yorumladı. Turizmin, Türkiye için büyük bir öneme sahip olduğunu kaydeden Soy, “Bacasız sanayi olarak da adlandırılan turizm sektörü, ülkemizin kalkınması için istihdam alanları açmakta ve ülkemize döviz kazandırmaktadır. Ülkemize döviz kazandırmanın en önemli faktörlerinden biri de farklı kültürlere sahip turistlere karşı saygılı, hoşgörülü, güler yüzlü, misafirperver davranmalıyız. Ticaret ahlakını benimsemiş, milli ve manevi değerlerine bağlı vatandaşlar yetiştirmek de eğitim camiasının görevi olmalıdır” diye konuştu.

Yatağan Belediye Başkanı Işık ise, ilçede bulunan Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı’nın daha fazla tanıtılması ve turizme kazandırılmasının önemine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Yatağan’da önemli bir turizm potansiyeli var. Mesela bir jeoparkımız var. Burası Türkiye’de sayılı alanlardandır. İlçemizden çıkan tarihi eserler, müzemiz olmadığı için sergilenmek için başka yerlere götürülüyor. Kesinlikle bölgemize müze kurulmalıdır. İktidar partisinin de katkılarıyla bu konuyu çözüme kavuşturacağız. Valimizin ve Kaymakamımızın bu konudaki duyarlılıklarını biliyoruz. Lagina’daki kazıların tekrar başlayacak olmasından dolayı çok mutluyuz. Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt’ün çabaları sayesinde turistler antik kentimize ilgi göstermektedir. Her şeyimiz var ama onu bir eser haline getiremiyoruz. Bu konuda yetkililerin daha duyarlı davranmasını istiyoruz. Tesisleşme olmadığı sürece turistler buralara ilgi göstermez.”

Konuşmaların ardından öğrencileri tarafından günün anlam ve önemine dair şiirler okunurken, Yatağan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü halk oyunu ekibi tarafından yöresel oyunlar sergilendi.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2016, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95