Türk Diyanet Vakıf-Sen'den Azerbaycan'a destek

Türk Diyanet Vakıf-Sen Muğla Şubesi ve Yatağan Temsilciliği, Demeç Gazetesi'ni ziyaret ederek, Azerbaycan-Ermenistan sorununda Azerbaycan'ı desteklediklerini açıkladı.

Türk Diyanet Vakıf-Sen'den Azerbaycan'a destek

Türk Diyanet Vakıf-Sen Muğla Şube Başkan Yardımcısı Sait Türk ve Yatağan temsilcileri Mehmet Aksakal ve Hasan Karaman, Demeç Gazetesi'ni ziyaret etti.
Demeç Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ferit Topaloğlu tarafından karşılanan Türk Diyanet Vakıf-Sen temsilcileri, burada Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan gerginlikle ilgili açıklama yaptılar.
Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Azerbaycan – Yukarı Karabağ ve çevresindeki yerleşim alanlarında uzunca süredir işgalci konumunda olan Ermenistan, Azerbaycan’ın egemenliği altındaki topraklara yönelik yeni bir saldırı gerçekleştirmiştir. Üstelik bu saldırıda askeri unsurlar yanında sivilleri de hedef almışlardır.
İki devlet tek millet anlayışıyla, işgalci Ermenistan tarafından, Azerbaycan’ın egemenliği altında bulunan topraklarına saldırısı asla ve asla kabul edilemez. Bu kural tanımaz ve işgalci anlayışıyla, askerlerin yanında masum sivillerin şehit olmasına sebep olan bu alçakça saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyoruz.
Ermenistan geçmişten günümüze çeşitli terör unsurlarıyla birlikte bölgede istikrarsızlık ve çatışmaların tarafı olagelmiştir. Yıllardır, haksız ve hukuksuz bir biçimde Yukarı Karabağ Ermenistan’ın işgali altındadır.
Azerbaycan yaşanan bunca kıyımdan sonra kendi öz topraklarını geri almak için her türlü meşru gayreti sarf etmiş olsa da uluslararası camia duyarsız kalmış ve Ermenistan bu durumdan güç alarak şımarık tavrını sürdürerek her koşulda provokasyonlarını sürdürmeyi devam ettirmiştir.
Ülkemizin Azerbaycan’a verdiği güçlü destek sadece devletlerimiz arasındaki kardeşlik hukuku sebebiyle değildir. Aynı zamanda 30 senedir kardeş Azerbaycan’a yapılan haksızlığa ve hukuksuzluğa gösterilen haklı bir tepkidir.
Bu süreçte Azerbaycan’ın her türlü meşru müdafaa hakkı yerindedir. Ermenistan işgal ettiği topraklardan bir an önce çekilmelidir. Ermenistan, yapılan ateşkes anlaşmasına uymamış, sivilleri vurmaya devam etmiştir. Bütün dünya buna tepki göstermelidir.
Azerbaycan’ın kuruluşundan bu güne bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve dualarla anıyoruz. Yüce Allah rahmet eylesin. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Yaralanan asker–sivil bütün kardeşlerimize acil ve kalıcı şifalar niyaz ediyoruz. Azerbaycan’a başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Kardeş can Azerbaycan’ın haklı ve güçlü davasının yanındayız. Allah yar ve yardımcımız olsun. Bir kere yükselen bayrak, bir daha inmez!”
 

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68