Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, Eğitim Bir-Sen'den Ortak Basın Açıklaması

Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, Eğitim Bir-Sen'den Ortak Basın Açıklaması

Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, Eğitim Bir-Sen'den Ortak Basın Açıklaması

Eğitim-öğretimde yeni yaşanılan (4+4+4) süreçte birçok sorun ortaya çıkmış ancak çözüm süreçleri aynı hızda çözülememiştir. Resmi tatilin başlamasına 2 gün kalmasına karşın öğretmenlerin hangi okulda ve hangi pozisyonda olacakları bir karmaşa olarak durmaktadır.  Öğretmenlik mesleği, bazılarının sandığı gibi dersten derse çalışılan, işin bitince bırakılan bir meslek değildir. Başlanıldığı zaman ömür boyu süren ve bir gram bilgiyi bir ton sevgiye sarıp karşıdakine aktarma sanatıdır. Öğretmenin bir saniyesi bile mesleğinin dışında değildir ve olma olasılığı da yoktur.  İşte bu nedenlerden dolayı:

1- Öğretmenler tatile çıkmadan önce okullarda bulunan karmaşa giderilip, hangi öğretmenin hangi okulda, ne pozisyonda olacağı belirlenmeli ve öğretmen kimlerle hangi çalışmayı nasıl yapacağını bilip hazırlıklarını ve planlamasını yapabilmeli ve bu süreçte acabalarla zaman ve enerji tüketmemelidir.

2- Yeni düzenlemeden dolayı yerleri, kendi istekleri dışında değiştirilen öğretmenler, değişik nedenlerden dolayı, gönderildikleri okullarda çalışmak istemeyip başka okullara tayin isteyeceklerdir ya da istemek zorunda kalacaklardır. Bu atama istekleri öğretmenin 3 yılda bir olan il içi tayin hakları içinde değerlendirilmemeli ve kendi atama isteği olan önceki tarih ölçü olarak alınmalıdır. Bununla ilgili yasal güvence sağlanmalıdır.

3- Daha önce kadrosu olduğu halde yeni düzenleme sonrası norm kadro fazlası durumuna düşen öğretmenlerin bütün özlük hakları saklı kalmak koşuluyla bulunduğu eğitim bölgesinde değerlendirilmeli hak kaybına neden olabilecek durum ve uygulamalara karşı önlemler alınmalıdır.

Öğretmenlik mesleğini yapmak, çalışanın insani bir hakkı olmakla birlikte, aynı zamanda çocuğunuzun eğitim görme hakkıdır. Huzursuz bir eğitim-öğretim ortamı, sevginin verilebileceği, başarının artırılacağı bir ortam değildir. Zaten karmaşık duygular içinde olan çocuğun duygu ve düşüncelerinin daha da bunalacağı bir ortam olacaktır.

Bu nedenle diyoruz ki; yaşanılan sürece herkes dâhil olmak ve sağlıklı bir ortamda çocuklarımızın eğitim görmesine katkı sağlamak zorunda hissetmelidir.

Bizler Sendikalar olarak, bu taleplerin arkasında olduğumuzu, aksi oluşacak durumlarda hiçbir ayrım gözetmeksizin ortak tavır alıp gereğini yapacağımızı beyan ederiz. Saygılarımızla!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90