Türk Eğitim-Sen’den Eğitim Bir-Sen’e cevap gecikmedi

Türk Eğitim-Sen Yatağan İlçe Temsilcisi Ali Şerefli, Eğitim Bir-Sen’in “Muğla’da eğitimi fal bakıcı ve niyet okuyuculara bırakmayacağız” açıklamasına cevaben, “Kervanın yürümesi için yol kenarındaki beriyyenin kelamına ihtiyaç yoktur” dedi.

Türk Eğitim-Sen’den Eğitim Bir-Sen’e cevap gecikmedi
 Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yapılan Müdürlük Mülakat Sınavları’nda haksızlık yapıldığını iddia eden Türk-Eğitim-Sen Yatağan Temsilcisi Ali Şerefli, sendikalarının genel merkezi tarafından durumun Milli Eğitim Bakanlığı’na resmi yazıyla bildirildiğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak yazılı basın açıklaması yapan Şerefli, açıklamasında, “Muğla Milli Eğitim Müdürlüğünce geçen hafta içinde yapılan Müdürlük Mülakat Sınavlarında belgesi ile birlikte nelerin olduğunu tüm kamuoyuna açıkladık. Türk Eğitim-Sen Genel Merkezimiz konu ile ilgili bizzat Milli Eğitim Bakanına resmi yazı ile durumu bildirdi. Ayrıca basın açıklaması ile tüm kamuoyu ile bu durumu paylaştı. Mülakatların iptali ve sorumlular hakkında şu ana kadar herhangi bir işlem gerçekleşmedi. Muğla MEM, müdürlük mülakatların sonuçlarını, diğer birçok ilde olduğu gibi çarşaf listeler halinde net bir şekilde açıklanmadı. Sadece TC Kimlik numarası ile öğrenilecek şekilde açıklandı.

Zaten bu durum üzerinde şaibe olan mülakatları daha da tartışılır hale getirdi. Yine yeterli puanı alamayan, siyasi iradeye yakın olanların feveranını bastırmak için, itiraz dilekçelerini gönderin tekrar puanlarınızın düzeltilsin dedikleri konusunda sendikamıza şifahi bilgiler gelince resmi yazı ile hem ilk değerlendirmenin hem de itiraz listesi ve itiraz sonrası değerlendirme sonuçlarının şeffaflık ve hesap verebilirlik etik ilkeleri ve Bilgi Edinme Kanunu gereğince yayınlamasını Muğla Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünden resmi yazı ile talep ettik.

Bu süreç yaşanırken sosyal medyada, internette birçok vicdan sahibi vatandaş haklılığımızı teyit ederken, TES Muğla Şube Başkanımız Mürsel ÖZATA, Şahsıma, diğer İlçe Başkanlarıma ve Sendikamıza yönelik 31 Ekim 2014 Cuma günü yapmış olduğu basın Açıklamasında! Asılsız itham ve iddialarda bulunmuştur. Tabi ki Kurumsallaşmış, eleştirilere açık bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak gerçekten objektif, akıl süzgecinden geçmiş, her türlü eleştiri ve kritikleri nazar-ı dikkate alıp gerekli dersi çıkarırız.

Ancak bu güruh, maalesef mülakatlarda yaşanan belgeli haksız uygulamaları kabul etmek yerine Türk Eğitim-Sen Muğla il ve ilçe başkanlarının adını kullanarak Sendikamıza sataşarak, haksızlıkların üstünü örtme telaşına düşmüştür. Ağızlarına da Mürsel Özata’nın okul müdürlüğümün uzatılmasını sakız yaptılar. Mürsel Özata iki kere okul müdürlüğüne atanmış, ikisi de sınav puanı (birincisinde puanım 96 ikincisi 83’tür). Kanunun Anayasa Mahkemesinde, Görevlendirme Yönetmeliğinin Danıştay’da iptali devam eden mevcut mevzuat hükümlerine göre de 40 puanı okulumuzun paydaşlarından alarak toplam puanım 75 puan üzerinde olduğu için görev süresi uzatılmıştır. Bu süreçte hiçbir siyasi ve idari yetkili ile asla görüşmesi olmamıştır. O güruh yönetici olarak kendilerinden başka birilerinin oralarda bulunmasına asla tahammülleri olmadığı için durumu hazmetmede de zorlanmaktadırlar. Müdürlük görev süresinin uzatılması bu uygulamanın doğru olduğu anlamına asla gelmez.

Şöyle ki; 6528 sayılı yasa ile tüm idarecilerin kazanılmış yöneticilik hakları kanun yolu ile gasp edilmiştir. Bu durum asla kabul edilemez. Mülakat, eşittir torpil demektir Türkiye’de kime sorarsanız bu gerçek değişmez. Bizim derdimiz Türk Eğitim-Senliler müdür olsun Eğitim Birliler, diğer sendikalılar veya sendikasızlar müdür olmasın derdi değildir. Bizim derdimiz mizacı, meşrebi, sendikası, ne olursa olsun objektif ve herkes tarafından kabul görmüş kriterlere göre (ki 2009 Yönetici Atama Yönetmeliği üzerinde bir konsensüs oluşmuştu) belirlenen ehliyet ve liyakat göre Hak edenlerin olmasıdır. Daha önceki dönemlerde yapılan haksız uygulamalara isnat edilerek bu durumu normal gösterme davranışı Müslüman tavrı değildir. Güya 28 Şubat sürecinin intikamı alınıyor. Zulüm zulümdür yapanın değişmesi zulmü haklı kılmaz. O zaman Peygamber Efendimiz (sav) Mekke’nin fethi sonrası Şahsına ve ilk Müslümanlara yaptıkları çile ve işkencelerinin aynısını müşriklere yapması gerekmez miydi?

Gelelim yıllardır hak sendikacılığı yaparak, Tük Eğitim-Sen’i Muğla’da yetkili sendika yapan ilçe temsilcisi arkadaşlarıma saz arkadaşı olarak niteleme cüretinde bulunan zevata, önce başkanıma ve ilçe temsilcilerimi ağzına alırken dikkat et! Onlar makam ve mevkide gözü olmayan gönül erleridir.

Madem mülakat listeleri çok adildi de neden açıklanamadı. Şubemiz kurulduğu günden bu yana ne bir siyasi iktidara ne de yerel bir güce dayandı. Tüm gücünü eğitim çalışanlarından alarak Muğla’da yetkili sendika olmayı başardı. 12 yıldır her türlü makam ve mevki sözü verilerek, başarı belgeleri verilerek menfaatperest toplama kampına dönüşen bir yapıya asla benzemeyiz.

Mülakatlarda kul hakkı yemeyeceğini beyan ettiği için komisyondan feragat ettirilen Eğitim Bir Sen üyesinin (Seydikemer İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Beyin) Valiliğe verdiği dilekçeye istinaden yaptığımız açıklamamızı fal bakmak niyet okumak gibi nitelendirerek şahsımı ve sendikamın yetkili kurullarını kamuoyu önünde asılsız iddia ve isnatlarla saygınlığını zedeleyecek nitelemelerde bulunmak Türk Ceza Kanununun 118 maddesinin ikinci bendine göre yasal bir suçtur. Gerekirse sendikamızın tüzel kişiliğine dair bu ve bunun gibi basın yolu yapılacak asılsız iddia, isnat ve ithamlarla yargı yolu ile cevap vermeyi de biliriz.

Biz bugüne kadar sendikal rekabetten kaçmadık, sendikal rekabeti eğitim çalışanlarının ortak özlük ve ekonomik haklarını en iyi şekilde nasıl korur ve geliştirebiliriz olarak gördük. Gerçi ilk defa enflasyon farkı alınmayan, hükümetin teklifinden bile daha düşük bir teklife imza atan ve bunu sendikal bir kazanım olarak gören bir zihniyetle bu alanda sağlıklı rekabet ne derece yapılabilir ki?

Hasılı daima Hakkın ve haklının yanında olan bir sendika olarak bu kutlu yürüyüşümüzün devam etmesi için beriyyenin kelamına ihtiyaç yoktur” denildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2014, 18:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Dayı
Ali Dayı - 7 yıl Önce

Puan verirse paydasiniz vermezse yandaş oluyor demi Ali Bey

SIRADAKİ HABER

banner68