banner80

Türk-İş Başkanlar Kurulu’na mücadele çağrısı

Özelleştirmeye karşı mücadele eden Yatağan işçi önderleri, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nu toplantıya çağırdı. Sendika genel başkanlarına gönderilen mektupta, ortak mücadele yöntemlerinin belirlenmesi istendi.

Türk-İş Başkanlar Kurulu’na mücadele çağrısı
 Muğla’da Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik santralleri ile kömür ocaklarının özelleştirilmek istenmesine karşı mücadele eden Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının Yatağan şubeleri, Türk-İş ve bağlı sendikaların genel başkanlarına mektup yazdı. Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik adına yazılan mektupta, özelleştirmeye karşı ortak mücadelenin yöntemlerinin belirlenmesi için Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantıya çağırıldı. 5 Mayıs 2014 tarihinde gönderilen mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Yatağan-Yeniköy-Kemerköy Termik Santral ve maden ocaklarının özelleştirmesi ile ilgili 232 günden beri direnişteyiz. 5X210=1050 MW gücündeki Yeniköy ve Kemerköy Termik santralleri 30 yıl yetecek kömür rezervi, makine parkı, atölyeler, 250’si deniz kenarında 550 adet lojman, sosyal tesisler, arsalar ve Kemerköy Limanı dahil olmak üzere 18 Nisan 2014 tarihinde yapılan ihale ile IC İÇTAŞ Firması’na 2 milyar 670 milyon dolara satılmıştır.

Yatağan Termik Santralı için ise son teklif verme süresi 30 Nisan 2014 tarihinde dolmuş olup henüz ihale tarihi açıklanmamıştır. İhalelerden sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu onayı ile devir işlemleri gerçekleştirilecektir.

Geldiğimiz noktada başta konfederasyonumuz Türk-İş olmak üzere emek örgütleri, emekten yana siyasi partiler, yöre halkımız ve Ankara Kurtuluş Parkı’nda devam eden nöbetimizde Ankara halkı gerekli desteği ziyadesiyle vermektedir. Haklı ve meşru mücadelemiz Türkiye halkı vicdanında da yerini bulmuştur. İçinde bulunduğumuz koşullarda bu mücadelenin sonuca ulaştırılması işçi sınıfı ve sendikal hareket açısından elzem haline gelmiş, sorun Yatağan sorunu olmaktan çıkmış ve işçi sınıfının sorunu haline gelmiştir.

Bu noktadan sonra köklü bir çözümün ancak ortak bir irade ile sağlanacağına inanıyoruz. Bu sebepten dolayı Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun Yatağan-Yeniköy-Kemerköy Santral ve maden ocaklarının özelleştirilmesinin engellenmesi ve ‘ortak mücadele yöntemlerinin belirlenmesi’ gündemi ile toplanması hususunu arz ederiz.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2014, 19:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet KAYA
Mehmet KAYA - 7 yıl Önce

Yarın çok geç olabilir...

SIRADAKİ HABER

banner68