Türk-İş Genel Başkanı Atalay: “Ne zaman bana ihtiyacınız varsa ben oradayım”

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay Yatağan Termik Santrali önüne özelleştirmeye karşı kurulan direniş çadırını ikinci kez ziyaret etti. Başkan Atalay, direniş çadırına yaptığı ziyarette, “Bir sene süren özelleştirme süreci yok. En uzun 6 ayda bitirdiler. Yatağan'ın bitirilememesinin sebebi ise buradaki işçilerin dayanışmasının karşılığıdır” dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay: “Ne zaman bana ihtiyacınız varsa ben oradayım”
 Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, beraberinde Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, TES-İŞ Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Şahin ile birlikte Yatağan Termik Santrali önündeki direniş çadırını ziyaret etti.

Atalay, santral önünde işçilere hitaben yaptığı konuşmada, 11 Haziran’da Yatağan işçileri Ankara’da eylem yaparken kendisinin 220 devlet ve 17 devlet başkanının katıldığı Uluslararası Çalışma Örgütü Kongresi’nde kitle örgütleri adına konuşmacı olduğunu ve konuşması sırasında Soma ve Yatağan hakkında bilgiler verdiğini söyledi.

Zonguldak’ta 9 işçinin yer altında mahsur kalmasıyla ilgili olarak konuşan, “Dün akşam 13 saat yerin 20 metre altında 9 kardeşimiz mahsur kaldı. Gece yarısı sağ salim kurtuldular. Soma'da 301 canımızı kaybettik. Bu iş kazası değil iş cinayetiydi. O gün kamuoyunda zaman zaman patronu, hükümeti, ihaleyi alanı vereni bıraktılar sendikaları konuştular. Bugün yine tekrarlamak istiyorum. Dün Zonguldak'ta 9 kişi ölseydi bugün Türkiye'de birinci haber olurdu" şeklinde konuştu.

Yatağan’daki enerji ve maden işçilerinin huzurunda özelleştirme ihalesinin iptal edilmesini ve tekrar gözden geçirilmesini istediğini belirten Atalay, “Bir an evvel bu ihale sisteminin ve özelleştirmelerin durdurulmasını Yatağan'dan talep ediyorum. Bir daha Soma, Zonguldak faciası olmaması için Yatağan'a, Milas'a Kemarköy'e ülkeyi yönetenlerin kulak vermesi, bu özelleştirmelerden vazgeçmesi lazım. Türkiye'de son 30 yıldır ülkeyi idare edenlerin hepsi özelleştirme yaptı ama son dönemde katmerlisi yapıldı. Bir sene süren özelleştirme süreci yok. En uzun 6 ayda bitirdiler. Yatağan'ın bitirilememesinin sebebi ise buradaki işçilerin dayanışmasının karşılığıdır” dedi

Sendikaların kendisinden istediği doğrultuda hareket ettiğini dile getiren Atalay, şöyle konuştu:

“Sendikalar en az 65 ilde Yatağan'ı anlattılar. Bugün buraya sizlerle kucaklaşmak için geldim. Sendikalarınıza itimat edin. Ne zaman bana ihtiyacınız varsa ben oradayım. Kitle örgütleri bizlerle beraber olma mecburiyetinde. Siz birliğinizi beraberliğinizi bozmadığınız sürece biz bu meselede galip geliriz. Çünkü haklıyız."

Atalay ve beraberindekiler, daha sonra işçilerle bir araya gelerek sohbet ettiler.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2014, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68