Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a meydan okudu

Dünyada hızla yayılan “bir kova buz” etkinliğinin ardından Muğla’da bir maden işçisi, Yatağan Termik Santrali ve kömür ocaklarının özelleştirilmesine karşı yürütülen direnişe dikkat çekmek için “bir kova kömür kampanyası” başlattı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a meydan okudu
 Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığını gündeme getirmeyi amaçlayan ve dünyada hızla yayılan “bir kova buz” etkinliğinin ardından Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Yatağan Termik Santrali’ne kömür sağlayan Güney Ege Linyitleri İşletmesi’nde çalışan bir maden işçisi, Yatağan Termik Santrali ve kömür ocaklarının özelleştirilmesine karşı yürütülen direnişe dikkat çekmek için “bir kova kömür kampanyası” başlattı.

İlçe merkezindeki madenci heykelinin önünde yapılan etkinlikte konuşan Maden-İş Sendikası üyesi Hekmet Turan, kampanyaya destek vermesi için CHP’nin Muğla Milletvekili Tolga Çandar ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in yanı sıra Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a meydan okudu.

ALS hastalığına karşı yapılan destek çalışmasının şova dönüştürülmesine karşı olduğunu ifade eden Turan, “bir kova buz” kampanyası yerine dünyadaki bütün ülkelerin sağlık sektörüne yeterli yatırımı yapması halinde bu hastalığın çözüme kavuşabileceğini öne sürdü.

Dünya çapında yayılan kampanyanın düzenlenmesine sebep olan hastalığın insanı öldürüp öldürmeyeceğini sadece bilim insanlarının bilebileceğini kaydeden Turan,  “Özelleştirmenin bizleri öldüreceğini biliyoruz, tıpkı Soma’da olduğu gibi. Ama biz biliyoruz ki Yatağan, Soma olmayacak. Bizler, özelleştirme hastalığına yenilmeyeceğiz. Yatağan işçisi olarak, alıcı firmalara fabrikalarımızı teslim etmeyeceğiz” dedi.

Turan, açıklamanın ardından bir kovanın içinde bulunan kömürleri, başından aşağı döktü.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2014, 19:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68