Türk-İş meydanlara indi: “Kıdem tazminatına dokunma”

Hükümetin kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında düzenlenme çalışmalarına tepki gösteren Türk-İş, Yatağan ilçesinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Türk-İş meydanlara indi: “Kıdem tazminatına dokunma”

Türk-İş Muğla Temsilciliği, hükümetin kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında düzenlenmesi çalışmalarına yönelik bir basın açıklaması düzenledi.

Madenci heykeli önünde gerçekleştirilen açıklamaya, Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı sendikaların temsilcileri Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan, Belediye İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Ender Akbay, Belediye İş Sendikası Genel Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Ali Haydar Özcan, Tez Koop İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Hüseyin Yıldız, Orman İş Sendikası Genel Başkanı Birol Gök, Harb İş Sendikası İl Temsilcisi Musa Yorgancı, Harb İş Sendikası Baş Temsilcisi İbrahim Kılınç ve işçiler destek verdi.

Burada açıklama yapan Türk-İş İl Temsilcisi Fatih Erçelik, şöyle konuştu:
“Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor.

Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor.

Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var.

Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur.

Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz.

Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekun bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor.

İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir.

İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır.

Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur.

Görüşümüz net…

Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir.

Türk-İş kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir.

Türk-İş Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir.

Alınan kararın arkasındayız.

Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızıçizgisidir.

Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz.

Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz.

Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz.

Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır. Kıdem tazminatına dokunma.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68