“Türk milleti, kalbine Rabbinin yerleştirdiği o cesaretle darbecilere ‘dur’ dedi”

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde Yatağan ilçesinde düzenlenen yürüyüş, Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenle devam etti. Burada konuşan Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, “Türk milleti, kalbine Rabbinin yerleştirdiği o cesaretle darbecilere ‘dur’ dedi” dedi.

“Türk milleti, kalbine Rabbinin yerleştirdiği o cesaretle darbecilere ‘dur’ dedi”

Fetullahçı Terör Örgütü tarafından 2016 yılının 15 Temmuz’unda yapılmak istenen darbe girişiminin 3’üncü yıl dönümünde, Yatağan ilçesinde düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, şehit polis memuru Adil Alsan'ın mezarı başında okunan dualar ve tüm şehitler için Merkez Camisi’nde okunan mevlitten sonra vatandaşlara ikramlarda bulunuldu.

Akşam saatlerinde şehir otogarında bir araya gelen vatandaşlar, mehter takımı eşliğinde Atatürk Anıtı’na yürüdü.

Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, dualarla devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunduğu programın açılış konuşmasını yapan Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, “15 Temmuz 2016’da vatandaşlarımız darbecilere karşı öyle bir set çekti ki atalarımızdan kalan mirası damarlarımızdaki kanla birlikte darbecilere ‘dur’ dedik. Bunu yaşayan bizler, ileride kendi çocuklarımıza anlatacağımız bir 15 Temmuz yaşadık. İnşallah, demokrasimize milletimizin sahip çıktığı gibi yüce Allah’ımdan bir daha 15 Temmuzlar yaşatmamasını diliyorum” dedi.

Toksöz, 15 Temmuz’un bu ülkeye yeni kahramanlar kazandırdığını kaydederek, “O gün bizleri duygulandıran çok anlar oldu. Ömer Halisdemir, Özel Hareket’ın hainlerin eline geçmemesi için tek kurşunla komutanını vurdu. Biz en çok duygulandıran an, Zeki Aksakallı Paşa oraya geldiğinde, eğilip Ömer Halisdemir’in alnından öpüyordu. Bu millet bunlara göğüs gerdi, tankların önüne geçtiler. Havalimanlarından uçaklar havalanmasın diye samanlarını yaktılar, ‘bizim samanlar gitsin ama geleceğimiz gitmesin’ dediler. 251 şehidimizin ruhu şad olsun. 2 bin 193 gazimize Allah’tan şifa diliyorum. Onlara şükran ve minnetlerimi sunuyorum” diye konuştu.

“Ölüm korkusunu bir kenara bırakıp kahramanca mücadele ettiler”

Yatağanlıların 15 Temmuz 2016 tarihinde meydanları dolduğu gibi aradan geçen üç yılın ardından yeniden meydanları doldurduğunu belirten Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, “3 yıl önce hain terör örgütünün başı ve onun müntesipleri, devletimizin ve milletimizin, birliğini ve beraberliğini hedef alarak hain darbe girişiminde bulundular. O gece Fetih suresinde Rabbimizin buyurduğu üzere ‘müminlerin kalplerine bir cesaret geldi.’ Bütün ülke sathında kahraman Türk milleti, kalbine Rabbinin yerleştirdiği o cesaretle darbecilere ‘dur’ dedi.

Çiçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bana anlattılar, Yatağanlıların bir kısmı, o sırada Marmaris’te bulunan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı korumak ve ona canlı kalkan olmak üzere ölüm korkusunu bir kenara bırakıp kahramanca mücadele ettiler. Diğer vatandaşlarımız da meydanlarda toplanarak devletine ve demokrasisine sahip çıktılar. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Ama unutmamalıyız ki bu cuntacı anlayış sadece 15 Temmuz’da yoktu. Daha önce de maalesef cuntacı anlayışın girişimleri söz konusu oldu. 15 Temmuz’da onlara öyle bir ders verdi ki tekrar girişemeyecekler. Biz unutmazsak, biz milli ve manevi duygularımızı kaybetmezsek başaramayacaklar. O gece yaşananları biz 15 Temmuz törenleri vesilesiyle canlı tutacağız. Sizler de gençlerimize ve çocuklarımıza o gece yaşananları anlatın ve mutlaka bilsinler. İnsanoğlu, fıtratı gereği unutkan bir varlıktır. Dolayısıyla 15 Temmuz gecesi yaşananları herkese anlatalım. Milli ve manevi duyguları olan bir gençlik yetiştirelim.”

Buradaki program, 00.13’te okunan sala ile sona erdi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68