Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’ndan “Savunma” vurgusu

Muğla Barosu’nun yeni hizmet binasının açılış töreninde konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Zor bir dönemden geçerken ve devletin içine yapılanmış hain bir örgütü temizlemeye çalışırken, buradan herkese seslenmek istiyorum. Savunma ve avukat, devletin temizlenmesi, toplumun yeniden çağdaş uygarlık yoluna çıkması için bir engel değil, tam aksine, dört elle sarılmamız gereken vazgeçilmezimizdir” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’ndan “Savunma” vurgusu
 Muğla Barosu’nun yeni hizmet binasının açılışı, gerçekleştirilen törenle yapıldı. Törene Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun yanı sıra hakim, savcı ve çok sayıda avukat katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun, barolarının 1931 yılında kurulduğunu kaydederek, bu zamana kadar baroda görev yapan herkese teşekkür etti.

Feyzioğlu ise, törende yaptığı konuşmada, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde düzenlenen saldırıda yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede şehit olan Yüzbaşı Özgür Özekin’in şehit olması nedeniyle yapacağı bütün konuşmaların anlamsız olduğunu söyledi.

Özekin’in bu vatan uğruna canını verdiğinin altını çizen Feyzioğlu, “O vatan toprağına düştü. Hangi vatan toprağına düştü. Sevr Antlaşmasında, bizden dörtte üçü koparılmış, Anadolu’nun orta yerine, denizlere uzak, hapsedilmiş ama Milli Mücadeleyle, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki kurtuluş mücadelesiyle, o Sevr Antlaşmasını yırtıp atıp, Lozan’da tapusunu aldığımız vatan toprağına düştü” dedi.

Dünyada adaletin hüküm sürdüğü toplum ve devlet düzenlerinde iddianın karşısında eşit yetkilerle donatılmış bir savunmanın olduğunu belirten Feyzioğlu, iddiayla savunmanın karşılaştırılması sonucunda hakimin karara ulaştığını söyledi.

Feyzioğlu, hakim ve savcıyı, hakim ve savcı yapanın bağımsız ve etkin savunmanın varlığı olduğunu ileri sürerek, “Tarihinin, haklıyla haksızı, suçluyla suçsuzu birbirinden ayırmakta bulduğu yegane çare, adil yargılamadır. Adil yargılama ise sadece savunmayla mümkündür. Şu halde savunma, iddianın ve yargılamanın önünde bir engel değil, devletin ve milletin bekasını sağlamak isteyen için vazgeçilmez şarttır. Savunmayı sistemden çıkarırsak, suçlu ve suçsuz, haklı ve haksız, doğru ve yanlış birbirinden ayrılmaz. Öyle bir toplumda adaletin yerini, gücün hukuku alır. Gücün hukukunun geçerli bir toplumun ise hiç kuşkusuz sonu karanlıktır” diye konuştu.

Milli Mücadele ve insanlık tarihinden alınması gereken önemli derslerin olduğunun altını çizen Feyzioğlu, şunları söyledi:

“Zor bir dönemden geçerken ve devletin içine yapılanmış hain bir örgütü temizlemeye çalışırken, buradan herkese seslenmek istiyorum. Savunma ve avukat, devletin temizlenmesi, toplumun yeniden çağdaş uygarlık yoluna çıkması için bir engel değil, tam aksine, dört elle sarılmamız gereken vazgeçilmezimizdir. O halde olağanüstü dönemin, olağanüstü şartlarında dahi savunma hakkından ve adil yargılamadan taviz vermek, sadece ve sadece devletin yuvalanmış terör odaklarının menfaatine olacaktır. Tekrar ediyorum, suçluyu suçsuzdan, doğruyu yanlıştan, haklıyı haksızdan, savunmayı askıya alarak, bunları birbirinden ayırmak mümkün değildir.”

Konuşmaların ardından yaklaşık 9 ay önce Muğla’da geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden stajyer Avukat Mehmet Uslu’nun avukat ablası Mine Uslu’ya, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun tarafından, üzerinde sicil numarası bulunmayan sembolik bir ruhsat hediye edildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95