‘Türkiye bir günde bu hale gelmedi’

Gezi Parkı eylemlerinin tüm yurdu sarmasının ardından Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Süleyman Girgin yaptığı açıklamayla durum değerlendirmesinde bulundu. Açıklamasında Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu; “Türkiye bir günde bu hale gelmedi” ifadeleriyle dile getiren Girgin özelleştirme ve taşeronlaştırma konularına da değindi.

‘Türkiye bir günde bu hale gelmedi’
 Gezi parkı olaylarının işçi kesiminin gözünden değerlendirdiklerini belirten Süleyman Girgin; “Özelleştirmeler yoluyla kamu malları birer birer elden çıkarılıyor,
taşeronlaştırmalar almış başını gidiyor. 2 milyon işçi kölelik şartlarında haksız hukuksuz bir şekilde çalışıyor, Devletin rakamlarına göre 10 milyon kişi kayıt dışında çalışıyor.
5 Milyon kişi işsiz. Kıdem tazminatlarına göz dikiliyor. Asgari ücretli bir işe girmek için bile torpil aranıyor. Güvencesiz çalışma biçimleri yaygınlaştırılıyor. Bütün bunlar karşısında siyasi iktidar uyarıları dikkate almıyor. Demokratik taleplerimiz için emekçiler alanlara çıktığında Tekel direnişinde olduğu gibi şiddete maruz kalıyor. THY grevinde olduğu gibi hem işveren hem de iktidar tarafından tehdit ediliyor. Demokratik ülkelerde hak arayanlara şiddet uygulanması doğru değildir. Biz bunları sadece şimdi değil yıllardır söylüyoruz. Ancak hükümet yine bildiğini yapıyor.
İktidar uyguladığı tüm politikalarını ve Demokratik haklarını kullanan insanlara olan tutumunu gözden geçirmelidir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2013, 19:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER